Przebieg ciąży

Opublikowane przez ekipeo 25/08/2011 0 Komentarzy 866 odsłon

Dla każdej kobiety pierwsza ciąża to niezwykłe przeżycie. Na pewno każda z pań przeżywa ten stan i zastanawia się jakie będzie jej dziecko. Jest to również ogromne wyzwanie dla obojga rodziców, ponieważ na etapie ciąży stają przed ogromnym wyzwaniem opieki i odpowiedzialności nad nową istotą. Rodzice powinni zapewnić swojemu dziecku takie warunki by mogło prawidłowo się rozwijać, uczyć i przygotowywać się do życia w społeczności.

Jednak zanim dziecko zacznie funkcjonować w świecie dorosłych musi przez dziewięć miesięcy rozwijać się w łonie swojej mamy. Prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni, a przez ten czas przebiega wiele zmian zarówno w organizmie młodej mamy, natomiast samo dziecko z tygodnia na tydzień przybiera coraz to nowych  organów. Już w siódmym tygodniu dziecko ma serce, wątrobę , nerki a nawet widać już pierwsze rysy twarzy. Aby dziecko prawidłowo się rozwijało, kobiety w ciąży nie powinny spożywać napojów alkoholowych, palić papierosów czy wykonywać ciężkich prac. Pierwsze ruchy dziecka kobieta może poczuć już w 19 tygodniu, a pod koniec drugiego trymestru maluch słyszy i reaguje na dźwięki płynące z zewnątrz. W 39 tygodniu maluszek ma już rozwinięte paznokcie, rosną mu włosy i zmienia swoją pozycję by wydostać się na świat. W 40 tygodniu ciąża jest już rozwiązana a rodzice mogą cieszyć się swoją pociechą.

Każdą kobietę, a w szczególności w przypadku pierwszego porodu, ogarnia strach oraz niepewność. Pomimo wielu historii słyszanych od koleżanek nie jest pewna czy będzie sobie umiała poradzić z tak małym dzieckiem. Jednak po porodzie obawy te okazują się przesadzone ponieważ instynkt macierzyński podpowiada każdej mamie jak sobie radzić z takim noworodkiem.

Dodaj Komentarz