Przekaż swój 1% i pomóż innym

Opublikowane przez ekipeo 08/10/2012 0 Komentarzy 801 odsłon

Na świecie istnieje wiele ludzi potrzebujących pomocy innych. Wolontariusze są to ludzie, którzy właśnie starają się nieść pomoc na wszelki możliwy sposób. Regularnie organizowane są różnego rodzaju akcje mające na celu zbiórkę funduszy, rzeczy codziennego użytku czy ogólne niesienie wsparcia. Od roku 2004 istnieje także kolejna droga pomocy, a mianowicie możliwość przekazania 1% swojego podatku PIT na konto dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Na samym początku trzeba jednak zaznaczyć, że oficjalna lista OPP, musi zawierać w swoich zbiorach fundację, którą pragnie się wspomóc finansowo. Z początku, chętni do podzielenia się wsparciem musieli sami, na własną rękę dopilnować wykonania przelewu oraz uregulować tę sumę w swoim zwrocie podatku. Od 2007 roku sprawa ta przedstawia się o wiele łatwiej, ponieważ aktualnie wystarczy złożyć wniosek o chęci pomocy, a całą sprawą zajmuje się naczelnik urzędu skarbowego.

Takie rozwiązanie z pewnością przyczyniło się do znacznego wzrostu liczby osób zainteresowanych jak przekazać 1% podatku. Kiedy w 2004 roku było to 80 tys. osób, w poprzednim liczba ta przekroczyła już 11 mln i stale rośnie. Kolejną cechą wymaganą spełnienia przez fundację, na rzecz której chcemy przekazać datek, jest bycie wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ze swojej strony musi z kolei zadbać o terminowe złożenie podatku.

Podczas wypełniania zeznania podatkowego należy także zwrócić szczególną uwagę na podanie dokładnych danych kontaktowych oraz KRS fundacji przez nas wspieranej. Choć wydawać by się mogło, że przekazanie 1 procenta nie jest warte zachodu, o wartości tego typu formy pomocy przekonują liczby. W zeszłym roku łączna suma zebranych w ten sposób pieniędzy wyniosła aż 457.315.813,63 zł, dzięki czemu taki nieodczuwalny datek może zmienić życie wielu potrzebującym.

Dodaj Komentarz