Przyczyny i leczenie nadwrażliwości zębów

Opublikowane przez ekipeo 14/11/2014 0 Komentarzy 1141 odsłon

Jeśli ból w zębach powodują słodycze oraz ciepłe i zimne posiłki, a nawet szczotkowanie, może być to oznaką nadwrażliwości. Dolegliwość ta jest często spotykana u ludzi w różnym wieku, a jej przyczyny są bardzo różne? Co więc powoduje nadwrażliwość, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć? Budowa zęba

Young woman and her dentistWe wnętrzu zęba znajduje się zębina z unerwioną miazgą, od której biegną w stronę szkliwa kanaliki zawierające płyn tkankowy otaczający włókna nerwowe. Ochronę tej wrażliwej na bodźce zewnętrzne części zęba stanowi tkanka twarda, czyli szkliwo. Jeśli ta osłona jest słaba lub uszkodzona, nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia i pojawia się ból, będący gwałtowną reakcją włókien nerwowych na ciepło, zimno, kwaśne czy słodkie.

Czym jest nadwrażliwość

Tego typu reakcja określana jest jako nadwrażliwość i pojawia się zawsze, gdy zębina przestaje być chroniona przez twardą warstwę szkliwa, ale też dziąsło osłaniające szyjkę zębową.

Ból wynikający z nadwrażliwości jest nieco inny niż ten, sygnalizujący poważniejsze schorzenie – jak na przykład znaczne uszkodzenie zęba wynikające z zaawansowanej próchnicy. Pojawia się szybko i równie szybko znika, a odczuwany jest jako mrowienie, lekkie pulsowanie, ostre ukłucie – zazwyczaj u podstawy zęba. Nadwrażliwość pojawia się samoistnie i tak też znika, jednak nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ oznacza osłabienie, a w praktyce uszkodzenie ochrony zębiny – szkliwa lub dziąseł.

Uwaga! Nieleczona nadwrażliwość może być przyczyną poważnych schorzeń. Dlatego zawsze, jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, a pojawia się pod wpływem bodźców zewnętrznych, jak i samoistnie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem dentystą. Może to bowiem oznaczać, iż ząb wymaga leczenia.

Przyczyny nadwrażliwości

Przyczyną nadwrażliwości są zsunięte dziąsła z zębów i osłabienie struktury szkliwa, co zwykle jest spowodowane przez:

  • mocne szczotkowanie (będące przyczyną erozji szkliwa),
  • szczotkowanie poziome (podrażniające dziąsła i odsłaniające szyjki zębowe),
  • używanie szczoteczki o twardym włosiu (powodujące recesję dziąseł),
  • stan zapalny dziąseł objawiający się zaczerwieniem i obrzękiem (powodujący ich cofanie się),
  • spożywanie dużej ilości kwaśnych pokarmów i napojów powodujących zmianę odczynu śliny (co jest przyczyną demineralizacji szkliwa),
  • wady zgryzu (powodujące przeciążenie i uszkodzenie szkliwa),
  • mechaniczne uszkodzenie szkliwa (pęknięte i nadkruszone zęby).

Uwaga! Objawy nadwrażliwości to silny ból pojawiający się podczas wdychania powietrza, spożywania kwaśnych, słodkich, ciepłych i zimnych posiłków bądź napojów.

Leczenie nadwrażliwości

Leczenie nadwrażliwości to przede wszystkim konieczność zmiany nawyków związanych z higieną jamy ustnej, a prawidłowa pielęgnacja zębów pozwoli zlikwidować dolegliwość. W tym celu należy stosować szczoteczkę o miękkim włosiu i pasty do zębów wrażliwych lub o niskim poziomie ścieralności. Ważne, aby w składzie pasty znajdowały się związki fluoru zamykające kanaliki zębiny i związki potasu zmniejszające wrażliwość zakończeń nerwowych.

Zalecane jest również delikatne szczotkowanie od dziąseł do korony powodujące usuwanie ze szczelin między zębami zalegających resztek, a nie podrażniające dziąseł. Należy również stosować nić dentystyczną i płyn do płukania ust zmniejszający nadwrażliwość. Jeśli erozja szkliwa i recesja dziąseł jest w zaawansowanym stopniu, konieczne może być pokrycie powierzchni zębów specjalnym preparatem z fluorem i preparatem dostarczającym stężonego wapnia i fosforanów, które pomagają w demineralizacji szkliwa.

Zapobieganie nadwrażliwości

W zapobieganiu nadwrażliwości bardzo duże znaczenie ma prawidłowa higiena jamy ustnej, ale też odpowiednia dieta. Bardzo ważne jest, aby spożywać produkty o wysokiej wartości współczynnika pH, unikając tym samym pokarmów kwaśnych (czyli o niskim współczynniku pH), które osłabiają szkliwo. Ponadto, bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów nie należy myć zębów, ponieważ powoduje to ścieranie szkliwa. Najlepiej wypłukać jamę ustną płynem do płukania ust lub nawet wodą, by usunąć resztki pokarmu, i odczekać godzinę.

Pamiętaj! Produkty zawierające wapń i fluor (nabiał, jaja, ryby, kakao) neutralizują negatywne działanie produktów kwaśnych, które zawsze lepiej spożywać na początku posiłku.

Źródło informacji:

Dodaj Komentarz