Rodzaje i zastosowanie offsetu

Opublikowane przez ekipeo 19/04/2011 0 Komentarzy 3051 odsłon

Czy ktoś z nas zastanawiał się nad tym, jakby wyglądało nasze życie bez prasy, książek, czasopism? Tak naprawdę nikt się nad tym dłużej ani głębiej nie zastawia, gdyż funkcjonowanie druku w dzisiejszych czasach jest sprawą oczywista.

Dziś rozwinęło się wiele technik drukarskich z których możemy korzystać, najstarsza i jedną z najbardziej znanych jest offset. Druk ten cieszy się wielka popularnością, którą zawdzięcza swojej wysokiej jakości. Wykorzystywany jest do drukowania szykownych i wartościowych pism, a także ulotek bądź folderów.

Druk offsetowy jest to typ druku polegający na przeniesieniu obrazu z formy płaskiej na podłoże drukowe.  Dzisiaj możemy wyróżnić wiele odmiany offsetu mianowicie: druk offsetowy arkuszowy, druk offsetowy zwojowy, offset wodny oraz bezwodny. Każdą z technik zaleca się do stosowania rożnych rodzai druków w zależności od nakładu oraz podłoża.

Pierwszy z nich drukowany jest na podłożu jakim jest arkusz skąd też ta nazwa, natomiast w zwojowym druku offsetowym podłoże stanowi tzn wstęga na którą przenosi się druk poprzez dwa sposoby: heatset – na gorąco bądź na coldset na zimno . Techniki na gorąco wyróżnia się tym, że druk zostaje utrwalony poprzez wsiąkniecie poprzez papier ale także poprzez wyparowanie w wysokich temperaturach. A technika na zimno opiera się tylko na wsiąkniecie przez papier. Zarówno jedna technika jak i druga używane są przy druku wysokonakładowym między innymi przy drukowaniu magazynów, książek telefonicznych czy też innych gazet.

Największą zaletą druku offsetowego jest oszczędność przy wysokonakładowym druku, a także wysoka jakość. Technika ta pozwala na drukowanie na rożnego rodzaju podłożach, a także nie ogranicza nas w żadnym stopniu w kwestii kolorów.

Dodaj Komentarz