Rodzaje okapów kuchennych

Opublikowane przez Redakcja 24/11/2014 0 Komentarzy 2092 odsłon

Okap kuchenny jest jednym z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Jego głównym zadaniem jest usuwanie zbędnych zapachów oraz pochłanianie tłuszczów i oparów powstających w wyniku gotowania. To dzięki niemu nasze meble  kuchenne, ściany czy inne sprzęty nie są oblepione i ociekające tłustym osadem.

Co powinno decydować o wyborze okapu?

Wybierając okap kuchenny powinniśmy zwrócić uwagę na to ile miejsca możemy na niego przeznaczyć (przy czym pamiętajmy o tym, że musi być on szerszy lub chociaż równy szerokości kuchenki nad którą zostanie okapzainstalowany). Dodatkowo należy go dostosować do położenie istniejącego już wcześniej kanału wentylacyjnego, a także i minimalnej odległości od kuchenki elektrycznej. Najlepsze okapy powinny być odporne na działanie szkodliwych czynników, np. chemicznych środków do czyszczenia, ścierania, wysokiej temperatury, tłuszczów. Warto zwrócić również uwagę na poziom emitowanego hałasu, a także zużycie prądu oraz filtra. Wszystkie te cechy łączą w sobie okapy Ciarko. Dlatego też będą stanowić trafny wybór dla każdego klienta.

Rodzaje okapów kuchennych

W zależności od miejsca usytuowania okapów, można je podzielić na następujące grupy:

  • Okap podszafkowy – popularny i niedrogi. Można go powiesić pod szafką kuchenną lub bezpośrednio na ścianie. Idealny do małych kuchni ze względu na niewielkie rozmiary, z kolei do kuchni o większych rozmiarach lub tej połączonej z salonem może okazać się niewystarczający
  • Okap kominowy – równie popularne, co pierwszy typ. Montuje się je na ścianie, bezpośrednio nad kuchenką. Ich cechą charakterystyczną jest pionowy, długi komin maskujący rurę, która odprowadza zanieczyszczenia do przewodu wentylacyjnego. Przy tym typie nie możliwe jest powieszenie nad nim szafki.
  • Okap wyspowy – podobny do okapu kominowego, jednak nie montowany na ścianie a bezpośrednio na suficie. Stanowią najlepsze rozwiązanie dla kuchnie, w których kuchenka znajduje się na środku. Są one najbardziej zaawansowane techniczne, ale i najdroższe.
  • Okap teleskopowy – rodzaj okapu do zabudowy. Jego główny mechanizm stanowi dno szafki kuchennej, a dodatkowym jego elementem jest szuflada, dzięki której istnieje możliwość zwiększenia powierzchni pochłaniającej. Są bardziej wydajne od podszafkowych, a ich dodatkowym atutem jest możliwość przechowywania w szafce różnego rodzaju rzeczy przydatnych w kuchni.

 

Dodaj Komentarz