Rozliczamy studentów!

Opublikowane przez Redakcja 19/12/2013 0 Komentarzy 920 odsłon

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, który musi zostać dostarczony do odpowiedniego urzędu skarbowego do końca kwietnia. Formularz PIT-37 powinien być dobrze znany każdemu pracującemu studentowi i nie tylko. Jest to najpopularniejszy rodzaj formularza zeznania podatkowego, składanego przez podatników w urzędzie skarbowym. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

accounting-calculator-1-90357-m

Charakterystyczną cechą formularza PIT-37 jest brązowa ramka na początku dokumentu. Znajduje się tam rubryka, w której trzeba wpisać rok kalendarzowy, za który chcemy się rozliczyć.
Na pierwszej stronie uzupełniamy: dane identyfikacyjne, aktualny adres zamieszkania, cel złożenia formularza, do wyboru jest złożenie zeznania bądź korekta zeznania, adres urzędu skarbowego, do którego zanosimy zeznania, musimy być do niego przypisani, wybór sposobu opodatkowania, rozliczać można się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, jeśli rozliczamy się razem z współmałżonkiem musimy wypełnić także rubryki z jego danymi interpersonalnymi.

Dalsze strony formularza są właściwym zeznaniem podatkowym. Pomocnym przy obliczaniu podatku może okazać się program komputerowy, dzięki któremu można samodzielnie prawidłowo wypełnić formularz. Można skorzystać z usług doradców finansowych bądź udać się do zaprzyjaźnionej księgowej. Każdy sposób jest dobry, byle by był skuteczny, a zeznanie wpłynęło na czas do urzędu.

PIT-37 wypełniają osoby, które czerpały dochód w ostatnim roku kalendarzowym m.in. z:

  • umów zlecenie,
  • umowy o pracę,
  • umowy o dzieło,
  • renty bądź emerytury,
  • stypendium przyznanego przez samorządy i organizacje pozarządowe,
  • kontraktów menadżerskich,
  • zasiadania w radach nadzorczych,
  • pełnienia obowiązków społecznych,
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, itd..

W formularzu PIT-37 rozliczamy się tylko z dochodów uzyskanych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Osoby, które po raz pierwszy się rozliczają i nie posiadają numeru identyfikacji podatkowej wpisują w rubrykę numer pesel. Bardzo istotne jest, aby złożyć zeznanie podatkowe na nowym druku, gdyż zostały w bieżącym roku wprowadzone zmiany. Jeśli deklaracja zeznania zostanie złożona na nieaktualnym druku, podatnik będzie poproszony o stosowną korektę, co wydłuży znacznie czas spędzony w urzędzie skarbowym. W formularzu PIT-37 można odliczyć również ulgę prorodzinną, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz 1% podatku przekazywany na organizacje pożytku publicznego. Warto zauważyć, że formularz PIT-37 może służyć również do rozliczenia umów zlecenia. Najważniejszą jednak informacją dla studenta pracującego na podstawie umowy zlecenia jest informacja o zwrocie podatku, który mu przysługuje, choćby dlatego warto przebrnąć przez urzędowe formalności.

Dodaj Komentarz