Rozliczenie dotacji unijnych – nieunikniony obowiązek przedsiębiorcy

Opublikowane przez ekipeo 22/03/2019 0 Komentarzy 967 odsłon

Już samo uzyskanie dofinansowania unijnego jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, a na tym nie koniec, gdyż każdy projekt należy rozliczyć. Wypełnienie wniosku i spełnienie wymagań konkursowych jest połową sukcesu, ale z otrzymanych pieniędzy trzeba się rozliczyć i udokumentować wydatki, co może przysporzyć wielu nerwów i nieporozumień.

Na czym polega rozliczenie dotacji unijnych?

Jak z każdego uzyskanego dofinansowania, tak i z dotacji unijnych trzeba się skrupulatnie rozliczyć. Oznacza to przeprawę przez kręte ścieżki biurokracji, wypełnienie obszernej dokumentacji oraz sporządzenia sprawozdania z poniesionych kosztów. Dobry księgowy powinien sobie poradzić z tym zadaniem, ale co, jeżeli założenia projektu nie zgadzają się ze stanem faktycznym? Należy pamiętać, że od momentu opracowania projektu i złożenia wniosku konkursowego, aż do faktycznego otrzymania dofinansowania mogło upłynąć sporo czasu. Na przełomie tych kilku miesięcy zmianie mogły ulec ceny i ogólna sytuacja przedsiębiorstwa, a to może sprawić problem z rozliczeniem dotacji unijnych zgodnie z harmonogramem. W sprawozdaniu projektowym należy uwzględnić zestawienie wszystkich kosztów wraz z udokumentowanym stanem faktycznym w formie umów, faktur czy potwierdzenia przelewów. Nieprawidłowe rozliczenie dotacji unijnych może nieść za sobą przykre konsekwencje, dlatego bezpieczniej jest zlecić to zadanie profesjonalistom.

rozliczenie dotacji unijnych

Rozliczenie dotacji unijnych bez ryzyka

Firmy zajmujące się wypełnianiem wniosków unijnych, zarządzaniem projektami oraz rozliczaniem dotacji posiadają odpowiednie doświadczenie, dzięki czemu cały raport końcowy opracowują zgodnie z wymaganiami formalnymi. Podjęcie współpracy z taką firmą jest przede wszystkim korzystniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy, gdyż nie musi on sam poświęcać czasu na wypełnienie rozliczenia ani angażować swojego pracownika, dodając mu tym samym obowiązków. Rozliczenie dotacji unijnych z pomocą zewnętrznej firmy to gwarancja poprawnie sporządzonej dokumentacji i brak konieczności przedzierania się przez całą skomplikowaną biurokrację.

Dodaj Komentarz