Savoir vivre w biznesie

Opublikowane przez Redakcja 23/08/2012 0 Komentarzy 917 odsłon

Savoir-vivre według encyklopedii to  ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie. Savoir-vivre jest pożądany w każdych dziedzinach życia,  również w biznesie jest bardzo ważny.

Przestrzeganie reguł savoir-vivre jest bardzo ważne w biznesie ze względu na lepsze relacje pracowników między sobą w pracy oraz z przełożonymi. Dowiedziono nawet poprzez badania, że właściwy styl i dobre maniery w sposób znaczący, a nawet można się pokusić o stwierdzenie że decydujący wpływają  na rozwój kariery.

Do savoir-vivre w biznesie oprócz dobrych manier zalicza się również odpowiedni ubiór pracowników, zachowanie szefa w gabinecie oraz idealna sekretarka.

Odpowiedni strój do pracy dla kobiety to z pewnością to odzież w dobrym stanie bez zmięć i zadrapań, czyste buty z zakrytymi pietami i palcami oraz do spódnicy cienkie rajstopy na nogach. Również w wyglądzie powinna panować harmonia czyli zadbane paznokcie i włosy oraz dyskretny makijaż. Mężczyzna jeżeli chodzi o ubiór ma mniejszy problem niż kobieta, wystarczy że jego buty są czyste i odpowiednio dobrane do stroju, którym oczywiście nie są dżinsy i koszulka.  Mówi się że szata nie zdobi człowieka, ale w biznesie odpowiedni wygląd świadczy w dużej mierze o profesjonalizmie danej osoby.

To jak szef wita pracowników w swoim gabinecie ma duży wpływ na okazywany przez nich mu szacunek. Sposób witania i żegnania pracownika czy petenta jest bardzo ważny. Szef witając czy żegnając  się powinien wyjść za biurka. Jeżeli pracownik lub petent stoi szef również nie powinien siedzieć, w innym przypadku prosi, żeby usiadł. Jeżeli nie ma krzesła przy biurku szef powinien sam je przynieść.

Sekretarka to ona wita wszystkich za nim zrobi to szef, to ona powinna znać wszystkie reguły i zasady savoir-vivre na pamięć i się do nich ściśle stosować.

Dodaj Komentarz