Schorzenia ortopedyczne – przyczyny, skutki i leczenie
Od pewnego czasu notuje się zauważalny wzrost schorzeń układu ruchu, które utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Przyczyn schorzeń ortopedycznych jest wiele – od mechanicznych, poprzez wrodzone, a także spowodowane przewlekłymi stanami zapalnymi.
Układ ruchu jest skomplikowanym systemem, na który składają się nie tylko kości i stawy, ale również mięśnie, ścięgna i wiązadła, a także nerwy. Prawidłowe funkcjonowanie całego układu zależy zatem o wielu czynników, nawet tak prozaicznych, jak odpowiedni styl życia i zdrowa dieta.
Skutki chorób ortopedycznych wiążą się nie tylko z bólem, ale ze zmniejszoną mobilnością, co za tym idzie z ograniczeniem komfortu życia, a nawet z uniemożliwieniem jego normalnego prowadzenia. Z tego powodu niezwykle istotna jest wczesna diagnostyka chorób ortopedycznych i jak najszybsze podjęcie leczenia.
USG ortopedyczne – podstawowe badanie diagnostyczne
Podstawowa diagnostyka ortopedyczna w postaci np. usg stawu czy usg ścięgna jest bezbolesna i bezinwazyjna, dlatego nie trzeba się jej obawiać. Znajduje ona zastosowanie w zarówno w przypadku urazów, jak i przewlekłych stanów zapalnych, które powodują ból i ograniczają ruchomość.

Badanie ultrasonografem pozwala na przeprowadzenie diagnostyki praktycznie w każdym obszarze układu ruchowego, obejmującego zarówno kości, jak i tkanki. Najczęściej mamy do czynienia z usg kolana, usg barku czy usg stawu biodrowego. Do badania nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób i z reguły, jeśli tylko gabinet lekarski jest wyposażony w ultrasonograf, może być wykonane w trakcie wizyty lekarskiej.
Dodaj Komentarz