Sieć informatyczna

Opublikowane przez Redakcja 24/07/2013 0 Komentarzy 1656 odsłon

Sieci informatyczne powstały w celu ułatwienia i przyśpieszenia przepływu informacji pomiędzy ludźmi, będącymi jej faktycznymi użytkownikami. Jak ta technologia sieciowa wygląda dzisiaj i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

sieci informatyczne

Według definicji sieć informatyczna to grupa urządzeń połączonych ze sobą, służąca do komunikacji pomiędzy nimi, w celu wymiany danych czy współdzielenia zasobów. Technologie sieciowe tego typu opierają się oczywiście na dostoswanych do odbierania i wysłania urządzeniach sieciowych takich jak: rutery 3G/4G, modemy, kontrolery WLAN, karty sieciowe, switche ethenetowe, punkty dostępowe, konwertery mediów, czy inne akcesoria sieciowe specjalnie zaprogramowane.

Szczególnym informatyczna, nazywana również siecią komputerową umożliwia łączność pomiędzy osobami poprzez pocztę elektroniczną, programy głosowe, komunikatory itp. Wyróżnić można sieci lokalne (LAN), sieci rozległe (WAN), sieci miejskie (MAN) oraz sieci pamięci masowych (SAN), a każdą z nich cechuje:

  • Ułatwienie komunikacji między ludźmi, czyli szybka i łatwa komunikacja z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń sieciowych.
  • Udostępnianie plików, danych i informacji na zasadzie zdalnego dostępu. Takie rozwiązania sieciowe sprawdzają się zarówno w małych firmach, jak i w administracji publicznej, edukacji, handlu czy szpitalu.
  • Udostępnianie zasobów sprzętowych, dając możliwość korzystania kilku użytkownikom np. z jednej, sieciowej drukarki.
  • Uruchomianie programów na zdalnych komputerach, dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania danego programu na wszystkich komputerach np. w firmie.

Sieci komputerowe nieustannie są w trakcie modernizacji, aby zapewnić jeszcze szybszy i łatwiejszy przepływ informacji pomiędzy jeszcze większą ilością urządzeń. Nowoczesne rozwiązania sieciowe znajdują zastosowanie w przeróżnych gałęziach biznesu i usług publicznych.

Dodaj Komentarz