Skimming, czyli zagrożenia płacenia kartą

Opublikowane przez ekipeo 10/10/2011 0 Komentarzy 928 odsłon

Dokonywanie zakupów za pomocą karty płatniczy na stałe wpisało się w dzisiejszy rynek handlowy. Ich posiadacze chwalą sobie wygodę transakcji i prostotę w ich obsłudze. Jednakże pomimo iż równie proste są także zasady bezpieczeństwa dotyczące ich używania, zarówno podczas zakupów jak i wypłaty w bankomacie, nie każdy się do nich stosuje. Sytuacje tą należy jak najszybciej zmienić, a uczynić to można poprzez wprowadzenie w życie pewnych bardzo łatwych jednakże bardzo istotnych uwag.

Na wstępie warto przybliżyć definicję najczęściej popełnianego przestępstwa w tej dziedzinie, którym jest skimming. Najprościej rzecz ujmując polega on na skopiowaniu zawartości paska magnetycznego przykładowo karty Sygma Bank bez wiedzy jej posiadacza, co jest oczywiście nielegalne. Posiadając te informacje złodziej jest w stanie wytworzyć kopie karty i dokonać za jej pomocą zakupu lub wypłaty gotówki z konta. Aby się uchronić od tego zagrożenia należy się jedynie stosować do bardzo zasad.

Podstawową sprawą jest zadbanie o to, aby numer PIN nie był zbyt łatwy. Druga sprawa to nie zapisywać go na żadnej kartce w portfelu, gdyż jest to wprost ułatwienie sprawy złodziejowi. Numer nie może także stanowić daty urodzin właściciela, a najlepiej aby stanowił przypadkowy ciąg cyfr. Warto w tym momencie podkreślić, że skopiowanie karty może trwać zaledwie kilka sekund, a więc podczas wykonywania nią transakcji nie należy spuszczać jej z oczu.

Sygma Banque ostrzega także swoich klientów jak szybko trwa także montaż urządzenia kopiującego zawartość karty na bankomacie. W zaledwie kilka sekund trudu złodziej jest w stanie zebrać numery PIN dziesiątek klientów, a tym samym wzbogacić się ich kosztem. Należy więc nieustannie mieć się na baczności i przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa. Niestety jednak sprzęt wykorzystywany przez złodziei jest coraz bardziej zaawansowany, a więc nie zawsze uda się przed nimi przestrzec. Warto jednak pamiętać, że nie zależy im sprawy ułatwiać.

Dodaj Komentarz