Świeży powiew w miejscu pracy

Opublikowane przez ekipeo 25/03/2011 0 Komentarzy 847 odsłon

Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy mówią, iż pomieszczenia w których przebywają pracownicy podczas wykonywania swojej pracy muszą spełniać określone wymogi. Wśród nich można wymienić wolną przestrzeń stanowiska pracy, która wynosi co najmniej 2 m2 , dostęp do stanowiska pracy, dostosowanie oświetlenia czy też ogrzewania. Istotnym elementem jest również zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.

Efektywność pracy w znacznym stopniu zależy od samopoczucia pracowników. Uczucie chłodu czy też całkiem odwrotne od niego – uczucie gorąca nie sprzyjają wydajnej pracy. Temperatura panująca w pomieszczeniach ma duży wpływ na bezpieczne i higieniczne warunki pracy, dlatego też pracodawca powinien pamiętać o zapewnieniu możliwości wymiany powietrza wyposażając pomieszczenie w wentylację lub klimatyzację.

Jednym ze sposobów wentylacji jest po prostu wietrzenie pomieszczeń, dzięki różnicy temperatur, gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budowli oraz działaniu wiatru. Jest to wentylacja naturalna, które jest oczywiście mało kosztowna, ponieważ wystarczy zainwestować w specjalne nawiewniki, kratki lub kanały wentylacyjne. Powietrze, które się przez nie dostaje może w podobny sposób wpadać do pomieszczenia poprzez nieszczelności w okach i drzwiach. Drugi sposób to wentylacja mechaniczna. W tym przypadku na temperaturę w pomieszczeniu i wymianę powietrza nie mają wpływu wtedy warunki atmosferyczne jakie panują na zewnątrz. Urządzenie czyli wentylator ścienny wymusza przepływ powietrza. Stosowanie wentylacji sprawia, że w pomieszczeniach panuje przyjemny klimat, dzięki nawiewowi świeżego i zdrowego powietrza. Wentylacja przyczynia się także do eliminacji wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów.

Natomiast klimatyzacja opowiada za utrzymywanie odpowiednich warunków klimatycznych czyli temperatury, wilgotności oraz ciśnienia, które zapewniają dogodne i higieniczne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka. Jest bardzo dużym udogodnieniem, gdy na dworze panuje wysoka temperatura.

Stosowanie urządzeń do wentylacji mechanicznej i klimatyzacji niesie za sobą pewne ryzyko jakim są choroby. Mogą one wynikać z nieprawidłowego używania, braku konserwacji i czyszczenia urządzeń. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pracodawca oprócz zapewnienia odpowiednich warunków pracy pamiętał także o kontroli i konserwacji tychże instalacji.

Dodaj Komentarz