Technologia światłowodowa

Opublikowane przez Redakcja 20/08/2013 0 Komentarzy 847 odsłon

Bogata infrastruktura telekomunikacyjna w znacznym stopniu przekłada się na sytuację gospodarczą danego kraju, dlatego wszelkiego rodzaju inwestycję technologiczne są współtworzone w oparciu o narodową strategię. Za rozwojem światłowodów opowiadają się nie tylko operatorzy telekomunikacyjni, ale również Bruksela.

instalacje światłowodoweNa przestrzeni ostatniej dekady można mówić o znacznym spadku cen projektu oraz instalacji sieci światłowodowej. Jeszcze dziesięć lat temu układanie światłowodów wiązało się z kosztem 100 tys. złotych za 1 km. Dziś kwota ta zmalała mniej więcej o połowę. W zależności od terenu inwestycji tj. drogi, torów kolejowych bądź terenu zurbanizowanego, cena może ulegać zmianie. Jeśli chodzi o tereny osiedlone doliczyć należy nie tylko koszty naprawy nawierzchni i odbudowy zniszczonych zabudowań, ale także poświęcony na to pracowniczy czas.

Dostawcy Internetu mogą liczyć na finansowe wsparcie Unii Europejskiej, która pokryje koszty budowy 3,7 tys. km sieci w samym województwie mazowieckim, gwarantując stały dostęp do łącza 90 proc. ludności. Na światłwoodowej mapie znalazły się także województwa warmińsko-mazurskie, łódzkie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i świętokrzyskie.

Dlaczego warto inwestować w światłowody?

Instalacje światłowodowe na chwilę obecną są bezkonkurencyjne. Gwarantują znacznie większą, niż dotychczasowa prędkość przepływu danych, niezawodność usługi, niże koszty eksploatacji, łatwe utrzymanie sieci i duży zasięg. Zdecydowanie są one przyszłością telekomunikacji.

Dodaj Komentarz