Telefon komórkowy dla seniora

Opublikowane przez ekipeo 15/11/2011 1 Komentarz 5037 odsłon

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt modeli telefonów komórkowych z dostępem do internetu, wyposażonych w aparat fotograficzny i mobilne gry. Dla osoby starszej ich obsługa jest zbyt skomplikowana, a większość nowoczesnych funkcji zbyteczna. Jak więc wybrać telefon odpowiedni dla seniora?
Kupując telefon komórkowy dla osoby starszej zwróć uwagę na prostą i intuicyjną obsługę telefonu oraz czytelny, duży ekran. Seniorowi niepotrzebny jest kolorowy wyświetlacz LCD TFT o wysokiej rozdzielczości, czy dotykowa klawiatura, gdyż w jego zamierzeniu telefon ma umożliwiać wykonywanie połączeń oraz (choć nie zawsze) wysyłanie wiadomości tekstowych. Producenci oferują komórki, które ze względu na swój rozmiar i wygląd przypominają bardziej telefony stacjonarne niż nowoczesne telefony komórkowe. Urządzanie te są stosunkowo duże i ciężkie jak na komórkę, zazwyczaj mają gumowe, wyraźne klawisze oraz monochromatyczny, duży ekran z wysokim kontrastem, dzięki czemu nawet w ostrym słońcu wyświetlacz jest wyraźny i czytelny. Telefony te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ze względu na mocną i trwałą jednoczęściową obudowę. Dodatkową funkcjonalnością telefonów przeznaczonych dla osób starszych jest przycisk awaryjny SOS, po naciśnięciu którego informacyjna wiadomość jest automatycznie wysyłana do kilku, zdefiniowanych wcześniej, odbiorców.

Przed dokonaniem zakupu komórki sprawdź także obsługę i menu telefonu. Zazwyczaj telefony komórkowe tego typu są wyposażone w kilka opcji dotyczących ustawień książki telefonicznej, budzika, połączeń oraz wiadomości, dzięki czemu ich obsługa nie jest trudna i nie wymaga specjalnych umiejętności. Jako, że w głównym zamierzeniu telefon ma służyć do wykonywania połączeń to aparat fotograficzny, radio, czy odtwarzacz mp3 są zbyteczne. Porównaj telefon z innymi zwracając także uwagę na czas pracy na bateriach. Telefony komórkowe tego typu powinny mieć stosunkowo długi okres pracy na naładowanym akumulatorze, ze względu na brak skomplikowanych funkcjonalności pobierających energię. Producenci zapewniają o wytrzymałości nawet do 9 godzin rozmów.

Z pewnością Nokia C1-01, Sony Ericsson XPERIA X 10, czy HTC Desire HD nie są łatwe w obsłudze ani dostosowane do potrzeb osób starszych. Najodpowiedniejsze dla seniora będą telefony Emporia, Maxcom, czy odpowiednie modele telefonów Nokia lub Samsung.

There is 1 Comment

  1. kizia pisze:

    myślę, że w XXI wieku, odrobinę przesadzamy z traktowaniem seniorów, jako ludzi kompletnie nie zaznajomionych z nowoczesnymi technologiami 🙂 owszem są starsi ludzie, którzy w wyniku pewnych chorób nie są w stanie w wieku 60 lat nawet, przejść do innego pokoju i zmienić kanał w telewizorze ale są też tacy, którym podobne i bardziej zaawansowane kwestie nie sprawiają problemu. np moja babcia, w wieku 72 lat bez trudu obsługuje komputer, wyposażona jedynie w okulary do czytania i kubek gorącej herbaty. a mojemu dziadkowi, o tym samym stażu, niedawno na urodziny kupiliśmy niezwykle prosty w obsłudze tablet ( ) i dziadek wykorzystuje go do słuchania audiobooków 😉

Dodaj Komentarz