Trudny wybór: ekran AMOLED czy LCD?

Opublikowane przez Redakcja 31/01/2014 0 Komentarzy 1370 odsłon

Kupując nowy sprzęt elektroniczny stajemy przed wyborem nie tylko producenta, ale również tego o jaką technologię będzie oparty ekran danego urządzenia. Jednymi z najpopularniejszych są ekrany AMOLED i LCD. Aby pomóc w wyborze spójrzmy na charakterystykę tych wyświetlaczy.

samsung-super-amoledTechnologia LCD wykorzystywana jest w wielu urządzeniach m.in. telewizorach, zegarkach czy telefonach. Składa się ona z czterech warstw, które przylegają do siebie: zewnętrza warstwa ochronna, film polaryzujący, warstwa ciekłego kryształu i warstwa podświetlenia. Jak każdy produkt tak i te ekrany mają swoje wady i zalety. Jednymi z zalet jest koszt produkcji, który jest stosunkowy niewielki, wyświetlacze mają bardzo wierne odwzorowanie kolorów, są one bardzo jasne i czytelne na zewnątrz szczególnie podczas pełnego słońca. Należy też wspomnąć o wadach, do których niestety zaliczamy niski kąt widzenia, zużycie energii, masywność ekranu i trudność uzyskania dużego kontrastu.

Drugą równie dobrą technologią jest wyświetlacz AMOLED. Znajdziemy ją również w telefonach i telewizorach. Wiernym miłośnikiem tej technologii jest koncert Samsung, który w znacznej części swoich produktów wykorzystał tego typu ekrany (czytaj więcej na . Ekrany AMOLED składają się z warstwy z tranzystorów sterujących napięcia dostarczonego do diod za tworzenie światło. Oznacza to, że nie potrzeba dodatkowych nakładek, aby światła było bardzo wyraźne. Wymieńmy teraz najważniejsze wady i zalety wyświetlaczy opartych na technologii AMOLED. Przede wszystkim dużym plusem jest to, że są bardzo cienkie w porównaniu do LCD, mają żywe kolory i wysoki kontrast. Kąty widzenia są zachwycające przy czym pobór mocy jest na niskim poziomie. Do minusów możemy zaliczyć to, że niektóre kolory są nadto wyraźne przez co dominują tworząc nieprawidłowo wyświetlane barwy. Technologia ta ma również krótszą żywotność niż ekrany LCD.

Dobór odpowiedniego ekranu, szczególnie telewizora ma duże znaczenie. Jeżeli planujemy grać na nim w gry, to z pewnością należy postawić na wysoką rozdzielczość oraz najnowszą technologię. Jaki jest najlepszy telewizor dla gracza? Jest to trudne pytanie uzależnione od indywidualnych potrzeb.

Podsumowując, ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza. Decyzja uzależniona powinna być od indywidualnych upodobań konkretnego konsumenta.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

(Źródło: http://www.samsung-mobi.pl/)

Zapisz

Dodaj Komentarz