Układanki i ich korzystny wpływ na rozwój dziecka

Opublikowane przez ekipeo 02/02/2015 0 Komentarzy 1481 odsłon

Typowe układanki, czyli elementy tworzące obrazek po ich prawidłowym złożeniu, to forma zabawy znana od dziesiątek lat. Mogą być one wykonane z twardej tektury, gąbki, drewna czy też plastiku, a stopień ich zaawansowania jest zależny od grupy wiekowej dla jakiej dany zestaw puzzli został przygotowany. Tradycyjne układanki dostarczają rozrywki i stanowią zajmującą formę spędzania wolnego czasu i to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak pomimo ich prostoty, korzyści wynikające z układania puzzli są nieocenione. Przedstawiamy, dlaczego warto układać puzzle.

Nie tylko zabawa

Happy friendsWbrew powszechnej opinii, układanie puzzli to nie tylko forma zabawy. Oczywiście, ich układanie dostarcza dziecku dużo radości i jest zajęciem bardzo interesującym i absorbującym. Puzzle przeznaczone dla dzieci przedstawiają zazwyczaj znanych i uwielbianych przez nich bohaterów kreskówek i filmów animowanych, a także zwierzęta oraz baśniowe motywy. Wzory puzzli są więc zarówno atrakcyjne, jak i przyjazne dzieciom, dzięki czemu pomimo upływu lat, układanie puzzli to wciąż fascynujące zajęcie. Jednak nie to jest ich zasadniczym atutem. Tego rodzaju układanki są przede wszystkim bardzo rozwojową formą zabawy.

Układanie puzzli uczy dziecko przede wszystkim cierpliwości i koncentracji na konkretnej czynności. Dziecko ćwiczy pamięć, zaczyna rozumieć zasady poprawnego łączenia i dopasowywania luźnych elementów. Ponadto sam wzór puzzli pełni już funkcję edukacyjną. Dziecko zapoznaje się z elementami otaczającego go świata, w tym m.in. świata zwierząt czy roślin. Istotą jest tylko wybór odpowiedniego zestawu.

Niemniej istotna jest kwestia rozwijania manualnej sprawności dziecka. W wyniku konieczności wyszukiwania i dobierania odpowiednich elementów, a następnie ich precyzyjnego łączenia, dziecko poprawia manualne zdolności swoich dłoni. Wraz z upływem czasu, dziecko zaczyna zauważać konieczność wyszukiwania pasującego elementu i rozumieć, iż wciskanie puzzla na siłę jest błędne.

Należy również zaznaczyć, iż układanie puzzli to zajęcie bardzo integrujące. Uczy współpracy z innymi skłania dziecko do wspólnej pracy i rozwiązywania problemów. Układanie puzzli stanowi więc idealną formę zabawy zarówno dla grupy rówieśników, jak i dzieci i ich rodziców.

Wiek nie gra roli

k3plrWRtnJyY,75141Jak podaje ekspert ze sklepu ToysBox.pl: „Fenomen układanek wynika przede wszystkim z uniwersalności tej formy zabawy. Jest to świetna rozrywka zarówno dla małych, jak i dużych. Mnogość dostępnych zestawów, rodzajów czy stopnia zaawansowania puzzli sprawia, iż bez względu na wiek jest to idealny pomysł, aby przyjemnie spędzić czas w rodzinnym gronie. Ponadto niewątpliwe są także walory edukacyjne układanek, które rozwijają u dziecka kreatywność i logiczne myślenie, a także poprawiają umiejętność skupienia oraz zdolności manualne”.

Dodaj Komentarz