Wykorzystanie wełny mineralnej do ocieplenia budynków

Opublikowane przez ekipeo 19/09/2011 0 Komentarzy 915 odsłon

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych. Nie bez powodu wybieramy go podczas remontu elewacji. Dodatkowa warstwa ociepleniowa przyda się przede wszystkim w przypadku renowacji domów starych, budowanych przed latami – takich, w których rachunki za ogrzewanie często sięgają niebotycznych rozmiarów.

Nazwą „wełna mineralna” określamy zarówno produkty kamienne, jak i szklane. Oprócz znakomitej ochrony przed stratami ciepła, materiał ten zabezpiecza nas również przed rozprzestrzenianiem się ognia. Jest całkowicie niepalny, dzięki czemu ryzyko większego pożaru spada do minimum. Warto wybrać te produkty, które posiadają klasę odporności na ogień A1. Oprócz tego materiał wyróżnia się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną oraz paroprzepuszczalnością – dzięki zachowaniu odpowiedniej wentylacji ściany mogą swobodnie „oddychać”. Unikamy tym samym zjawiska wykraplania pary wodnej na powierzchni ścian, co grozi ich zawilgoceniem. Jeśli już zdecydowaliśmy się na wełnę mineralną, zastanówmy się, jaka forma tego produktu będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Na rynku najłatwiej dostępne są lamelowe płyty fasadowe – bardzo odporne na ściskanie i próby rozerwania.

Wełnę mineralną należy zamontować metodą lekką mokrą, którą stosuje się wtedy, kiedy zależy nam na tym, aby warstwa izolacyjna nie pogrubiała zbytnio ściany. Wełnę mineralną odpowiedniej grubości oraz różnorodnego rodzaju można zakupić w firmie Knauf Insulation, który jest jednym z największych producentów materiałów izolacyjnych. Polega ona po prostu na przyklejeniu materiału izolacyjnego do ściany za pomocą kleju. Dzięki temu przegroda nawet o niewielkiej grubości charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Pamiętajmy, że budowanie zbyt grubej ściany nie zawsze jest dobrym pomysłem. Może się wydawać, że dzięki temu jeszcze bardziej zaoszczędzimy na ogrzewaniu, jednak jednocześnie możemy mieć kłopoty z odpowiednią wentylacją oraz chociażby z osadzeniem okien oraz drzwi. Dlatego też grubość ocieplenia nigdy nie powinna być większa niż 20 cm.

Dodaj Komentarz