Wirus w Polsce?

Opublikowane przez Redakcja 29/01/2020 1 Komentarz 1178 odsłon

Zaczęło się od Wuhan, miasta w środkowych Chinach, ale z dnia na dzień zwiększa się liczba zakażonych osób w innych częściach Świata. Mowa tutaj o groźnym koronawirusie, który rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Na chwilę obecną na Świecie jest ok. 4,5 tys. zakażonych osób i ponad 100 ofiar śmiertelnych. Odnotowano już pierwsze przypadki zakażeń w Europie. Czy Polska ma się czego obawiać?

Zasięg koronawirusa

Koronawirus rozprzestrzenia się głównie w Azji, ale codziennie dochodzą do nas nowe informacje o zakażonych osobach w innych częściach świata.

źródło: gisanddata.maps.arcgis.com

Wirus z Chin pojawił się już w USA oraz w Europie. W Wuhan i okolicach zakażonego miasta przebywa ok. 30 Polaków. W sieci pojawiły się informacje o kolejnych niepotwierdzonych na razie przypadkach: w Bydgoszczy, Łodzi i Gdańsku. Eksperci uspokajają, mówiąc że jest bardzo niskie prawdopodobieństwo, że to koronawirus.

W sobotę na Lotnisku w Warszawie wylądowali studenci z Rzeszowa, którzy przebywali w Wuhan. Wszyscy zostali skierowani na obserwację do warszawskiego Szpitala Zakaźnego. Nie stwierdzono u nich żadnych objawów zakażenia groźnym wirusem.

Objawy kliniczne koronawirusa

Objawy koronawirusa są podobne do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc. Są to przede wszytskim: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, kaszel, a nawet duszności.

Ustalone zostały międzynarodowe zasady profilaktyki zapobiegającej zakażeniu koronawirusem:

 • Jak najczęściej należy myć ręce, używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol.
 • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką, którą koniecznie należy wyrzucić i umyć ręce.
 • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które kaszlą lub mającymi gorączkę.
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i czujesz się osłabiony udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach.
 • Unikaj kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na nieznanych terenach, zwłaszcza takich, na których odnotowano obecność koronawirusa.
 • Nie spożywaj surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka.
 • Zaszczep się przeciw grypie.
 • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z obcymi osobami. Unikaj odwiedzania bazarów lub zatłoczonych miejsc, zwłaszcza tych, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki.

Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalny komunikat dla osób, które przebywały w Chinach lub miały kontakt z osobami, które z Chin wróciły, by w razie pojawienia się podwyższonej temperatury ciała czy też kaszlu i duszności, zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. 

There is 1 Comment

 1. Radek pisze:

  W obecnych czasach koniecznie należy pamiętać o dezynfekcji rąk – https://meditiser.com/!

Dodaj Komentarz