Witaminy a astma
Ponad 10 milionów Amerykanów żyjących w Stanach Zjednoczonych choruje na astmę, która staje się coraz bardziej powszechną dolegliwością, na tyle, że lekarze zaczynają ją postrzegać jak epidemię. Większość Amerykanów cierpiących na tą chorobę wini za ten stan rzeczy zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim stale rosnącą ilość środków toksycznych w powietrzu. Ryzyko śmierci jest duże, zwłaszcza, jeśli objawy nie zostaną w porę rozpoznane.
Astma sprawia, że drogi oddechowe w płucach puchną, wypełniają się śluzem i powodują spazmy. Opuchlizna zmniejsza drogi oddechowe, utrudniając oddychanie. Pierwszy atak może powodować przekrwienie, ból, świszczenie, płytki oddech, suchość w ustach, kaszel i uczucie gorączki.
Wbrew powszechnym poglądom, wiele czynników może powodować tą chorobę. Najczęściej wymienia się alergie, infekcje górnych dróg oddechowych, stres, zbyt duży wysiłek w czasie ćwiczeń, a nawet brak prawidłowej diety. Spośród wszystkich przyczyn, alergie są jednak najczęstszą.
W większości przypadków ataki astmy występują pod wpływem dymu, pyłków, zapachu gazu, a nawet spalin samochodowych. Również jedzenie może je powodować, np.: orzechy, kukurydza, czekolada i wiele innych codziennie spożywanych produktów. Objawy mogą też wywoływać zażywane antybiotyki, środki uspokajające czy hormony. Astma jest poważną dolegliwością, utrudniającą codzienne życie milionom ludzi.
Jest wiele witamin, minerałów i środków ziołowych pomagających w leczeniu. Spośród wszystkich najważniejsza jest witamina B, która utrzymuje równowagę biochemiczną w organizmie, a dodatkowo redukuje dolegliwości związane z atakami. Jednocześnie przyjmowane witaminy A i E chronią płuca przed zanieczyszczeniem z powietrza. Ponadto skutecznie działają większe dawki witaminy C .
Miłorząb dwuklapowy również jest bardzo pomocny, ponieważ wzmacnia oddychanie i oskrzela. Doskonale sprawdza się też czosnek, który dzięki swym właściwościom zmniejsza możliwość ataku. Spośród znanych na świecie witamin i suplementów jest wiele takich, które pomogą w zwalczaniu tej choroby.
Jeśli tylko ktoś podejrzewa, że ma astmę bez wahania powinien udać się do lekarza, który przeprowadzi stosowane badania i wyda odpowiednią diagnozę. Międzyczasie należy unikać sytuacji wywołujących ataki i zadbać o dietę bogatą w proteiny, warzywa i owoce. Ważne też, aby jeść kilka posiłków dziennie, zamiast ograniczać się do trzech podstawowych – śniadanie, obiad, kolacja.
Astma może być stresująca, ale warto pamiętać, że istnieją środki pomagające z nią walczyć. Gdy dowiesz się od lekarza, że cierpisz na ta chorobę, pytaj o wszystko, co tylko przyjdzie ci na myśl i stosuj każdą z zalecanych rad. Nawet jeśli się tak nie wydaje, astmie można zapobiegać, nie pozwalając, by powstrzymywała przed rzeczami, które pragniemy robić. Pomimo że czasem spowalnia w działaniu – nadal można żyć normalnie.
Dodaj Komentarz