Wizytówka w biznesie

Opublikowane przez Redakcja 10/03/2014 0 Komentarzy 2481 odsłon

Wizytówka to nieodłączny element osób, które obracają się w świecie biznesu. Przy całkiem niewinnych spotkaniach towarzyskich również warto ją mieć, sposobność jej użycia może natrafić się przy każdej okazji.

wizytówkaWręczenie wizytówki ma swój ceremoniał, który warto znać. W dużej mierze zachowanie przedstawiciela firmy uzależnione jest od kultury kraju do jakiego został wydelegowany. Wiadomo, że kultury dalekiego Wschodu, typu Japonia czy Chiny przywiązują dużą uwagę do ceremonii biznesowych. Wydelegowana osoba powinna być mężczyzną, najlepiej starszym, gdyż wiek w tamtych regionach wskazuje na duże doświadczenie oraz powinien mieć ze sobą wizytówkę. W krajach arabskich podanie wizytówki lewą ręką może doprowadzić do zerwania umowy. Jeśli przedstawiciel jest leworęczny powinien przeprosić za to gospodarza. W Japonii wręczenie wizytówki to trudne zadania dla kogoś, kto nie pochodzi z tamtych kręgów kulturowych. Osobą inicjującą wymienienie się wizytówkami zawsze jest osoba wyższa rangą, nigdy odwrotnie. Rozdanie zbyt wielu wizytówek na jednym spotkaniu też nie świadczy najlepiej o rozdającym, gdyż w ten sposób pomniejsza swoją pozycję w towarzystwie. Jeśli chcemy wręczyć wizytówkę Japończykowi należy pamiętać o wręczeniu jej oburącz i pochyleniu sylwetki w przód. Będzie to oznaką szacunku dla jego kultury i na pewno zaowocuje dalszą współpracą. Zbyt pośpieszne schowanie wizytówki jest też niemile widziane. Powinno się ją przeczytać i mieć podczas rozmów na widoku, tak aby nie popełnić faux pas przekręcając imię rozmówcy.

Wizytówki są niezbędnym narzędziem przy kontaktach biznesowych, pozwalają na zbudowanie profesjonalnego wizerunku firmy w oczach kontrahenta. Warto rozwijając firmę zadbać o to, aby zatrudnieni pracownicy posiadali takowe narzędzia pracy. Listę drukarni zajmujących się projektowaniem oraz wydrukiem na dużą skalę wizytówek można znaleźć pod adresem http://www.paperprint.pl/. Wizytówka można pełnić również funkcje reklamową. Dość częste w krajach Europejskich jest wystawianie pojemnika z wizytówkami na blacie biurka w sekretariacie siedziby firmy bądź firm współpracujących.

Dodaj Komentarz