Wkłady kominowe – dobieramy i montujemy

Opublikowane przez ekipeo 01/08/2016 0 Komentarzy 2960 odsłon

Wybór właściwego systemu i wkładu kominowego to jedne z kluczowych decyzji, jakie należy podjąć w trakcie budowy nowego domu czy też podczas wykonywania jego remontu. Kominy, czyli konstrukcje służące odprowadzaniu spalin, dymu oraz zużytego powietrza z budynku oraz doprowadzeniu powietrza do urządzeń z zamkniętą komorą spalania, odgrywają zasadniczą rolę w kwestii bezpieczeństwa przebywania w budynku. Jakie wyróżnia się wkłady kominowe i jak je właściwie zamontować?

kominy

Sposób montażu wkładu kominowego

Montaż wkładu kominowego jest często czynnością niezbędną dla zapewnienia bezpieczeństwa w budynku. W zależności od rodzaju posiadanego systemu kominowego, stosuje się różne wkłady kominowe. Są to wkłady: kwasoodporne, żaroodporne, owalne oraz koncentryczne do kotłów z zamkniętą komorą spalania.

Podstawową czynnością, jeśli chodzi o systemy kominowe w których mają zostać zamontowane wkłady kominowe, jest oczyszczenie komina z osadów. Wkład kominowy jest wprowadzany do komina odgórnie poprzez montaż poszczególnych odcinków rur. Miejsca połączenia komina z kotłem należy najpierw rozkuć, a następnie wprowadzić trójnik i wyczystki. Najbardziej komfortowym sposobem wprowadzania rur jest wykorzystanie szura z dolną poprzeczką, dzięki któremu, łącząc poszczególne odcinki wkładu, napięty szur opuszcza się coraz niżej. Jak podkreśla ekspert z serwisu http://www.e-kominy.pl/: W przypadku montażu wkładu, bardzo istotne jest, aby utrzymać właściwy kierunek ustawienia kielichów – muszą być skierowane do góry. Jest to ważne ze względu na to, iż przy takim ustawieniu, skropliny nie wpływają w szczeliny na połączeniach.

Następnie przewody elastyczne zostają wprowadzone do komina poprzez sznur lub drut pilotujący. Konieczne jest również centrowanie wkładu wewnątrz kanału, możliwe dzięki rozetce osadzonej na wylocie komina. W momencie połączenia z trójnikiem, należy zamurować rozkucia, by zamontowany wkład był gotowy do użycia.

Więcej informacji na temat systemów i wkładów kominowych znaleźć można na http://www.e-kominy.pl/systemy-kominowe

Dodaj Komentarz