Wodoszczelne fugi

Opublikowane przez ekipeo 23/12/2011 0 Komentarzy 1000 odsłon

Płytki ceramiczne są wciąż bardzo chętnie wybieranym uzupełnieniem oraz elementem wykończeniowym pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak chociażby kuchnie i łazienki. Dobieramy je kolorystycznie do całości, zwracamy uwagę na mniejsze elementy dekoracyjne, zastanawiamy się nad wzorami i fakturami.

Jeśli choć jedną czwartą tego czasu przeznaczymy również na wybór jak najlepszej fugi, uzyskamy kompletne, szczelne i skuteczne pokrycie, które ochroni nasze ściany nie tylko przed działaniem wilgoci, ale także atakiem mikroorganizmów czy też uszkodzeniami mechanicznymi. Decyzję u wyborze fug uzależnijmy od miejsca, w którym ułożone są płytki, ich rodzaju oraz typu podłoża. Będą to najczęściej zaprawy cementowe o różnej skali wytrzymałości. Oczywistym jest, że do pomieszczeń np. o zwiększonym ruchu powinniśmy wybrać mocniejsze i bardziej odporne fugi.

Natomiast do łazienek, saun itd. najlepiej nadają się produkty o podwyższonej elastyczności, fugi posiadające dodatki wpływające na ich wodoszczelność oraz odporność na długotrwałe działanie wody. Pamiętajmy, że jeśli woda dostanie się pod płytki, może dojść do zawilgocenia powierzchni ścian lub podłóg, a stąd tylko o krok od pracochłonnych remontów. Warto wybrać więc produkty hydrofobowe, które co prawda co nieco droższe od standardowych, zapewnią nam jednak lepszą ochronę.
Fugi mają formę suchej mieszanki do połączenia z wodą. Najważniejszą zasadą będzie tu trzymanie się zaleceń, określonych przez producenta. Dodanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody sprawi, że parametry produkty ulegną zmianie, a my uzyskamy mniej trwałą fugę. Nakładanie niektórych rodzajów fug, jak np. epoksydowanej warto powierzyć fachowcom. Inne zaś możemy nałożyć sami.

Dodaj Komentarz