Wpływ pogody na zdrowie
Zmęczenie, bóle głowy i senność to podstawowe dolegliwości odczuwane przez osoby, które są wrażliwe na zmiany atmosferyczne. Szybko rosnąca, lub za wysoka jak na daną porę roku temperatura oraz narastające zachmurzenie sprzyjają wzmaganiu się symptomów chorobowych u meteoropatów. Wtedy to wzrasta ciśnienie krwi, pojawia się huśtawka nastrojów, a nawet duszności i trudności z oddychaniem.
Naukowcy dowiedli, że najmniej odporni na zmiany temperatury są mieszkańcy kilkutysięcznych miast, przyzwyczajeni do życia w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie na zmianę działa albo klimatyzacja albo centralne ogrzewanie. Brakuje im świeżego powietrza, bo wdychają zanieczyszczenia z miejskich fabryk i zakładów, do tego dochodzi siedzący tryb życia i niezdrowe nawyki, co wszystko razem sprawia, że mieszkańcy miast chorują częściej. Z kolei ludzie żyjący na wsiach cały czas obcują z naturą, przez to ich organizmy są bardziej zahartowane.
Wpływ pogody na zdrowie szczególnie odczuwają meteoropaci, którzy wraz ze zmianą temperatury, czy wilgotności powietrza narzekają na zmęczenie, reumatyzm oraz migrenę. Na zmiany pogodowe najgorzej reagują kobiety, osoby przewlekle chore oraz te o niskim ciśnieniu. Jednak to ludzie po 50 roku życia najbardziej cierpią, gdy dochodzi do zmian ciśnienia. Wraz z przechodzącymi frontami atmosferycznymi odczuwają albo pobudzenie w układzie nerwowym, albo bóle krzyżowe i senność.
Meteoropatia, mimo swojej popularności we współczesnych czasach, nie jest chorobą, którą można całkowicie wyeliminować, jednak ruch na świeżym powietrzu i częste spacery pomagają uodpornić się na nagłe zmiany pogody. Mocna kawa, czy doraźne stosowanie środków przeciwbólowych jest tylko chwilą pomocą dla meteoropatów. To zdrowy tryb życia jest bowiem najlepszą bronią w walce z objawami meteoropatii. Medycyna nie zna bowiem jednego lekarstwa dla osób wrażliwych na zmiany pogodowe, jednak istnieje powszechne przekonanie, że preparaty ziołowe (np. korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu) oraz witaminy z grupy B i magnez łagodzą dolegliwości pogodowe.
Dodaj Komentarz