Wszystko o Dniu Dziecka

Opublikowane przez Redakcja 24/05/2012 0 Komentarzy 784 odsłon

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. W Polsce oraz pozostałych krajach słowiańskich Dzień Dziecka obchodzony jest 1. czerwca. Oprócz tradycyjnych prezentów, które w tym dniu otrzymają dzieci coraz częściej z okazji Dnia Dziecka w polskich szkołach organizuje się dni sportu, które mają na celu zapewnienie wspólnej zabawy.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z bogatej historii tego święta. Jego początki datuje się na 1924 rok, gdy w Genewie uchwalona została Deklaracja Praw Dziecka znana również jako deklaracja genewska. Było to przełomowe wydarzenie, na które czekało wiele osób. Na oficjalne zaakceptowanie święta oraz wprowadzenie na stałe do kalendarza trzeba było czekać do 1952 roku. Rok później w akcję włączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ważnym momentem dla praw dzieci był rok 1989, gdy przyjęto Konwencję o Prawach Dziecka.

Dzień Dziecka wygląda inaczej w zależności od regionu świata. W Polsce nieodłącznym elementem Dnia Dziecka są prezenty i zabawki. Dla mniejszych dzieci kładzie się je obok łóżka, aby wraz z nadejściem poranka cieszyły się nowym nabytkiem. Starsze dzieci niekiedy zabierane są przez rodziców do sklepu i same decydują o prezencie, jaki chcą dostać. W Japonii Dzień Dziecka jest świętem dwudniowym – osobnym dla chłopców i dziewczynek. Piątego maja rozpoczyna się święto chłopców, a trzeciego marca swój dzień mają dziewczynki. W zdecydowanej większości państw dzień dziecka obchodzony jest 20. listopada, gdyż właśnie tego dnia uchwalono Deklarację Praw Dziecka.

Jakie są najczęstsze prezenty otrzymywane przez dzieci? Tutaj również duży wpływ ma region świata, w którym Dzień Dziecka jest obchodzony. Zdecydowanie najczęściej odwiedza się wyposażony w zabawki sklep, w celu kupna jakiegoś nowego produktu dla pociech. Maskotki, resoraki, modele do sklejania, piłki oraz lalki to najpopularniejsze artykuły sprzedawane w sklepach z okazji Dnia Dziecka. W Polsce 1. czerwca kojarzy się dzieciom przede wszystkim jako święto beztroski. Większość szkół rezygnuje z lekcji na rzecz organizacji zawodów sportowych. Psycholodzy dziecięcy twierdzą, że Dzień Dziecka jest niezwykle istotny dla psychiki pociech. Podkreślają, że żaden prezent nie jest w stanie zastąpić cennego czasu, którego z dziećmi z roku na rok spędzamy coraz mniej.

Dodaj Komentarz