Wszystko o szkłach kontaktowych

Opublikowane przez ekipeo 16/03/2015 0 Komentarzy 1053 odsłon

Soczewki, czy też szkła kontaktowe są coraz bardziej popularną metodą korekcji wzroku. Dzięki nim możliwe jest znacznie szersze widzenie w dobrej jakości, w przeciwieństwie do okularów. Większa skuteczność korekcji szkieł kontaktowych nad okularami została już dawno stwierdza. Decydując się na wybór soczewek warto wiedzieć kilka podstaw.

oko5xlPodział soczewek ze względu na materiał

Soczewki można dzielić według różnych kryteriów. Podstawowym jest materiał, z jakiego są wykonane. Można wyróżnić soczewki miękkie oraz twarde.

Twarde zazwyczaj wykonane są ze szkła organicznego. Materiał ten, charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością tlenu, niemniej jednak soczewki są znacznie sztywniejsze. Ze względu na mniejszy komfort użytkowania są wypierane z rynku przez soczewki miękkie.

Miękkie soczewki wykonane są z miękkich i komfortowych dla rogówki oka materiałów. Materiał, z którego są wykonane charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością tlenu. Najczęściej szkła takie wykonane są z hydrożelu lub mieszanki silikonowo hydrożelowe.

Podział soczewek ze względu na czas noszenia

Szkła kontaktowe dzielą się również na czas ich noszenia,. Na rynku są dostępne soczewki jednodniowe, które są najbardziej higieniczne,. Jak sama nazwa wskazuje takie soczewki po dniu noszenia należy wyrzucić do kosza. Takie soczewki polecane są przede wszystkim osobom, które szukają alternatywy do noszenia okularów i dopiero uczą się nosić szkła kontaktowe.

Istnieją również szkła wielokrotnego użytku. Można tutaj wyróżnić przede wszystkim soczewki dwutygodniowe, miesięczne i trzymiesięczne. Takie soczewki wymagają bardzo dokładnej pielęgnacji. Oznacza to, że po każdym dniu noszenia należy poddać je dezynfekcji i odpowiednio wyczyścić. Soczewki takie wiążą się z systematycznością i stałą pielęgnacją.

Podział soczewek ze względu na zastosowanie

Podobnie jak okulary soczewki dzielą się ze względu na ich wykorzystanie. Można zatem wyróżnić trzy podstawowe typy szkieł kontaktowych.

  • Soczewki sferyczne, które mają na celu korektę dalekowzroczności lub krótkowzroczności;
  • Soczewki toryczne, przeznaczone dla korekcji astygmatyzmu;
  • Soczewki kosmetyczne, dzięki którym możliwa jest zmiana koloru tęczówki.

Znając podstawowe informacje o soczewkach wybór będzie znacznie łatwiejszy. Warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Artykuł powstał na podstawie informacji zamieszczonych na:

Dodaj Komentarz