Wybór tematu pracy dyplomowej – o czym należy pamiętać?

Opublikowane przez ekipeo 09/05/2016 0 Komentarzy 1498 odsłon

Wybór tematu pracy dyplomowej to dla wielu studentów spore wyzwanie. O ile niektórzy od początku wiedzą, jaki zakres tematyczny ich interesuje i z jakiego obszaru naukowego pragną napisać pracę, to jednak zdecydowana większość ma problem z określeniem tematu. Pojawiają się pytania, co jeśli nie znajdę potrzebnych materiałów, temat okaże się zbyt szeroki czy też przeprowadzone badania będą niereprezentatywne? Oto kilka praktycznych porad, które ułatwią wybór tematu pracy dyplomowej.

3

Praktyczne aspekty wyboru tematu pracy dyplomowej

Przede wszystkim, pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest zrobienie tzw. burzy mózgów przynajmniej pół roku przed wyborem tematu i promotora. Warto w tym celu wypisać kilka dziedzin i tematów z zakresu swoich zainteresowań. Należy również zastanowić się, w jakiej branży pragnie się w przyszłości pracować i w jakiś sposób można tę kwestię połączyć z tematem swojej pracy. Przy wyborze tematu pracy pomocne mogę okazać się także niedawno czytane artykuły, książki czy oglądane programy telewizyjne. Na bazie powyższych przemyśleń należy spróbować ustalić tematykę swojej pracy. Nie warto jednak ograniczać się tylko do jednego tematu, ale przygotować kilka alternatywnych koncepcji.

Następnie powstałe pomysły należy skonfrontować z dostępnymi materiałami, zarówno publikacjami naukowymi, badaniami i danymi statycznymi, ilustracjami, jak i materiałami elektronicznymi. Po dokonaniu rozeznania w dostępnych materiałach należy wybrać najbardziej trafny temat i przygotować do niego wstępny koncept, który zostanie przedstawiony promotorowi podczas seminarium dyplomowego.

Warto wiedzieć!

Jak podkreśla ekspert Pisanie.co: Wybierając temat pracy dyplomowej należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie był on zbyt szeroki, zbyt ambitny, zbyt szablonowy oraz zbyt rozwlekły. To cztery kluczowe zasady przy wyborze tematu, dzięki którym praca będzie skupiona na konkretnym zagadnieniu i będzie dotyczyła szczegółowej problematyki i ciekawego zakresu tematycznego, a osoba pisząca pracę dyplomową nie będzie miała trudności ze znalezieniem niezbędnych materiałów.

Dodaj Komentarz