Wyjazd do sanatorium na NFZ – co musisz wiedzieć?

Opublikowane przez ekipeo 24/04/2015 0 Komentarzy 1525 odsłon

Wyjazd do sanatorium lub do uzdrowiska z dofinansowania NFZ przysługuje wielu osobom. Niestety, niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Jakie warunki trzeba spełnić, jakie należy wykonać badania i jak starać się o skierowanie – odpowiedzi na te pytania w artykule.

Kto może wyjechać do sanatorium?

senatorium

Wiele osób rezygnuje ze składania wniosków do sanatorium z góry uważając, że nie otrzymają pozytywnej odpowiedzi. Niemniej jednak skierowanie do sanatorium przysługuje osobom, które są ubezpieczone a ich stan zdrowia wymaga takiego leczenia. Ponadto oferowane usługi w sanatoriach nie są skierowane jedynie dla starszych ludzi. Otóż, do sanatorium może wyjechać każda osoba dorosła, student (do 26 roku życia), uczeń oraz dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Skierowanie – gdzie je zdobyć?

Aby móc starać się o wyjazd do sanatorium na samym początku należy zdobyć skierowanie. Na leczenie uzdrowiskowe skierowanie wystawia lekarz, który posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. By jednak lekarz mógł wystawić skierowanie do sanatorium stan zdrowia i historia choroby pacjenta muszą wskazywać konieczność podjęcia bardziej specjalistycznego leczenia. Dlatego do skierowania dołączane są wyniki przeprowadzonych szczegółowych badań, które kwalifikują pacjenta do wyjazdu.

NFZ coraz częściej wychodzi naprzeciw swoim pacjentom. Dlatego też, by sprawdzić status zgłoszonego skierowania, można zajrzeć na specjalną przeglądarkę skierowania NFZ gov. Poprzez wpisanie numeru skierowania NFZ, pojawią się wszystkie niezbędne informacje takie jak bieżący status skierowania, rodzaj leczenia, numer w kolejce itd.

Szczegółowo o wyszukiwarce na: http://porady.mobi/jak-dziala-skierowania-nfz-gov-pl-i-czym-jest/

Jakie badania należy wykonać?

Badania, na jakie zazwyczaj kieruje lekarz to:

  • u osób dorosłych: morfologia, OB (czyli opadanie czerwonych krwinek, na podstawie tego badania), mocz, RTG klatki piersiowej oraz zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie choroby lub schorzenia, będącego podstawą wystawienia skierowania do sanatorium,
  • u dzieci: morfologia, OB, mocz oraz badanie kału.

Szczegóły dotyczące badań powinien udzielić lekarz wydający skierowanie.

Wielu osobom wizyta w sanatorium kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Nie mylą się, niemniej jednak często zapominają o tym, że wizyta w takim kurorcie jest związana przede wszystkim z zabiegami i rehabilitacją mającą na celu poprawę kondycji zdrowotnej skierowanego pacjenta.

Dodaj Komentarz