Projektowanie kuchennej wyspy

Opublikowane przez Redakcja 14/01/2013 0 Komentarzy 1165 odsłon

Funkcjonalność kuchni to jeden z najważniejszych aspektów tego pomieszczenia. Spędzamy tu sporo czasu przygotowując posiłki, a dzięki wyspie kuchennej jest to znacznie wygodniejsze. Oto klika rad, które pomogą Ci przy zaprojektowaniu takiej wyspy.

wyspa w kuchniPrzede wszystkim należy znaleźć adekwatne dla niej miejsce. Wyspa kuchenna upchnięta na siłę w małej przestrzeni dodatkowo je zagraci i utrudni poruszanie się. Taka wyspa nie powinna znajdować się w przejściach ani zbyt blisko drzwi wejściowych czy balkonowych. Ponadto odległość wyspy od zabudowy przyściennej tj. szafek, zmywarki i piekarnika czy lodówki powinna być na tyle duża aby umożliwić ich swobodne otwieranie. Kolejna kwestia to funkcje, jakie taka wyspa powinna spełniać. W zależności od indywidualnych potrzeb znaleźć się tu może zlewozmywak, płyta grzewcza czy miejsce wyznaczone do spożywania posiłków. W przypadku dużych przestrzeni z łatwością można dostosować wyspę do każdej z tych funkcji. Jeśli nie mamy takich możliwości trzeba dokonać wyboru i pomyśleć na umieszczeniu zlewozmywaka czy płyty grzewczej w zabudowie przyściennej.

Projektując wyspę kuchenną należy również podjąć decyzję z jakich materiałów powinna być wykonana. Najczęściej stosowanymi są płytki ceramiczne, ale pojawia się też drewno, blaty okleinowe czy w bogatszych wersjach – marmur. Podstawowym kryterium jest tutaj przepuszczalność wilgoci. Jeśli decydujemy się na drewno to powinno być ono dobrze zaimpregnowane. Glazura i marmur wydają się być najlepszym i najtrwalszym tworzywem.

Dodaj Komentarz