Zabawki naszych dziadków

Opublikowane przez Redakcja 11/07/2012 1 Komentarz 2355 odsłon

Okres dzieciństwa nierozerwalnie łączy się z zabawkami. Już dawno temu naukowcy udowodnili, że osoby, które w dzieciństwie regularnie się bawiły mają lepiej wykształconą wyobraźnię.

zabawkiW dzisiejszym technologicznym świecie niemal wszędzie można kupić zabawki – sklep, kiosk a nawet stacja benzynowa. A jak wyglądało to dawniej? Tutaj spraw była zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Dzięki temu, że stare zabawki zachowały się na strychach, na dnie szaf dziadków lub u kolekcjonerów, mamy na ten temat pewną wiedzę. Zdecydowana większość była wykonywana w domach przez rodziców. Były to zazwyczaj bardzo proste zabawki. Często do ich wyrobu wykorzystywano tkaniny lub drewno. Tak powstawały szmaciane lalki, klocki, koniki na biegunach, kołyski, pociągi czy korkowce, z których można było strzelać. Z drewna lub gliny wykonywano też różne piszczałki i gwizdki. W regionach, w których wyplatano kosze można było natknąć się na wiklinowe łóżeczka, wózki dla lalek czy krzesełka.

W aglomeracjach wybór był już znacznie większy, głównie za sprawą kupców podróżujących od miasta do miasta. Przywozili oni wiele zabawek zazwyczaj niespotykanych w danym regionie. Często można było u nich nabyć domki dla lalek wraz z oprzyżądowaniem, porcelanowe lalki, drewniane wozy strażackie hulajnogi czy nawet zabawki egzotyczne. Drewniane kukiełki z ruchomymi elementami należały do prawdziwych rarytasów.

Dzisiaj stare zabawki możemy podziwiać głównie w muzeach. Najstarszym i nejwiększym z nich jest Muzeum zabawek i zabawy w Kielcach. Na siedzibę tej placówki wybrano nudynek hal targowych wybudowany w XIX wieku. Ekspozycja muzealna rozlokowana jest na 600 metrach kwadratowych, a wśród jej zbiorów znajdują się marionetki, lalki, samoloty, statki, kolejki elektryczne, zabawki ludowe, historyczne jak i współczesne.

Muzeum, w celach edukacyjnych. organizuje często wystawy tematyczne, takie jak na przykład „Lalki świata – strojnisie, ikony i fetysze”. Wystawa ta to zbiór lalek z 63 krajów, obejmujący około 350 eksponatów. Zwiedzający mogą na zapoznać się z tradycyjnymi strojami danych krajów, takimi jak arafatki, kimona, stroje regionalne jak również elementy garderoby wykonane z liści roślin, skór czy drewna.

There is 1 Comment

  1. Sylwia pisze:

    kiedyś to były zabawki… teraz nie ma już dzieciom co rozwijać fantazji i wyobraźni. wszystko mają podane jak na tacy. zamiast układać puzzle, grają w gry na nowoczesnych tabletach…

Dodaj Komentarz