Zakup mieszkania od dewelopera

Opublikowane przez ekipeo 19/11/2012 0 Komentarzy 1252 odsłon

Deweloperzy zajmują się pozyskiwaniem gruntów pod budowę osiedli, opracowywaniem projektu architektonicznego, realizacją inwestycji oraz nadzorem na procesem budowlanym aż po oddanie Klientom mieszkań i lokali gotowych do użytku. Co jest ważne przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym daje gwarancję otrzymania zupełnie nowego mieszkania, wcześniej nieużytkowanego, które odpowiada najnowszym standardom budownictwa jeśli chodzi o technologię, wykończenia i zastosowane rozwiązania. Informacje przedstawiane przez deweloperów w prospektach i folderach reklamowych, skupiają się na zaletach projektu, przedstawiając atuty konkretnych mieszkań- dogodne położenie, podziemny parking, metraż adekwatny do ceny, itp. Tymczasem warto samodzielnie sprawić dane o deweloperze i nieruchomości. Przykładowo w gminie można zasięgnąć informacji o planie zagospodarowanie przestrzennego, który pozwoli nam dowiedzieć się, czy za kilka lat w okolicy naszego osiedla nie powstanie zakład produkcyjny, czy ogromny hipermarket. Tam, też można upewnić się, czy deweloper ma pozwolenie na budowę. Z kolei w sądzie gospodarczych warto sprawdzić, czy firma deweloperska nie znajduje się w stanie upadłości, a z ksiąg wieczystych uzyskać dane o stanie prawnym nieruchomości (własność, ewentualne obciążenia).

Poza powyższymi informacjami trzeba także dokładnie sprawdzić dewelopera, który oferuje konkretne mieszkania. Warszawa, Poznań, Lublin i inne większe miasta stanowią teren działalności wielu inwestorów budowlanych, dlatego tak ważne jest sprawdzenie jego wiarygodności chociażby przez zaznajomienie się z odpisem z KRS czy ewidencji działalności gospodarczej. Przyjrzyjmy się dotychczasowym inwestycjom dewelopera – terminowości wywiązywania się z umowy oraz standardowi mieszkań oddanych do użytku (elewacja, cichobieżna winda, rodzaj okien, wypełnienie ścian).

Sprawdzenie powyższych informacji na temat stanu prawnego nieruchomości oraz wiarygodności dewelopera powinno utwierdzić nas w przekonaniu, że zakup konkretnego mieszkania jest dobrą inwestycją, której wartość przekłada się na użyteczność zastosowanych rozwiązań użytkowych i wysoki standard budownictwa.

Dodaj Komentarz