Zanim pojawił się biustonosz

Opublikowane przez ekipeo 08/08/2011 0 Komentarzy 1016 odsłon

Skąd się właściwie wziął? Jakie pełnił funkcje zanim na stałe zagościł w szafie każdej współczesnej kobiety? Co było przed Brigitte Bardot?

Starożytne sportsmenki i ich sposób na bolące piersi

Historia biustonosza sięga czasów starożytnej Grecji, kiedy nad wszystkie dziedziny ludzkiej działalności przedkładano sport. W niektórych polis kobiety nie tylko mogły go uprawiać, ale także brać udział w zawodach (np. w Sparcie). Pojawił się więc problem z piersiami, które nie tylko przeszkadzały kobietom w uprawianiu sportu, ale również sprawiały ból podczas wytężonych ćwiczeń fizycznych. Legendy mówią, że problem rozwiązał pewien mężczyzna, który poradził kobietom obwiązywanie klatki piersiowej szerokimi pasami materiału. Z czasem zbawienny wynalazek nazwano mastodeton. Miał on jednak kilka wad. Po pierwsze, przy codziennym stosowaniu na stałe deformował piersi. Po drugie, utrudniał oddychanie, co miało niemałe znaczenie w osiąganiu imponujących wyników sportowych. Pomimo tego, mastodeton cieszył się ogromną popularnością.

30 cm w talii?

Kolejne konkretne wzmianki o nowych sposobach na podtrzymywanie piersi odnotowano dopiero w XIV wieku. Pojawiły się wówczas gorsety, które na długo zagościły w damskich garderobach. Na początku wykonywano je ze skóry, lnu albo jedwabiu (w wersji luksusowej) i usztywniano na linii biustu kośćmi lub metalowymi prętami. W XVII wieku gorsety przybrały postać nienaturalnie ciasnych konstrukcji, wzmocnionych stelażami. Były one bardzo mocno sznurowane, co prowadziło do niebezpiecznej deformacji żeber, problemów z kręgosłupem, niewydolności oddechowych, a nawet zniekształceń narządów wewnętrznych. Takie gorsety miały niewiele wspólnego z samym podtrzymywaniem piersi. Noszono je po to, by modelować sylwetkę i eksponować wcięcie w talii. Jeszcze 100 lat temu kobiety zakładały niewygodne gorsety o skomplikowanej formie, wbijające dolne żebra do środka. Robiły wszystko dla modnej w XIX wieku „talii osy”, zwężając jej obwód do 30 cm! Dziś trudno to sobie wyobrazić. Po fali protestów feministek, w okresie emancypacji kobiet po I wojnie światowej, ciasny gorset zastąpiono elastycznym. Niedługo po tym nastała era biustonoszy, która trwa nieprzerwanie do dziś.

Dodaj Komentarz