...

Zanim pojawił się biustonosz

Opublikowane przez ekipeo 08/08/2011 0 Komentarzy 942 odsłon

Skąd się właściwie wziął? Jakie pełnił funkcje zanim na stałe zagościł w szafie każdej współczesnej kobiety? Co było przed Brigitte Bardot?

Starożytne sportsmenki i ich sposób na bolące piersi

Historia biustonosza sięga czasów starożytnej Grecji, kiedy nad wszystkie dziedziny ludzkiej działalności przedkładano sport. W niektórych polis kobiety nie tylko mogły go uprawiać, ale także brać udział w zawodach (np. w Sparcie). Pojawił się więc problem z piersiami, które nie tylko przeszkadzały kobietom w uprawianiu sportu, ale również sprawiały ból podczas wytężonych ćwiczeń fizycznych. Legendy mówią, że problem rozwiązał pewien mężczyzna, który poradził kobietom obwiązywanie klatki piersiowej szerokimi pasami materiału. Z czasem zbawienny wynalazek nazwano mastodeton. Miał on jednak kilka wad. Po pierwsze, przy codziennym stosowaniu na stałe deformował piersi. Po drugie, utrudniał oddychanie, co miało niemałe znaczenie w osiąganiu imponujących wyników sportowych. Pomimo tego, mastodeton cieszył się ogromną popularnością.

30 cm w talii?

Kolejne konkretne wzmianki o nowych sposobach na podtrzymywanie piersi odnotowano dopiero w XIV wieku. Pojawiły się wówczas gorsety, które na długo zagościły w damskich garderobach. Na początku wykonywano je ze skóry, lnu albo jedwabiu (w wersji luksusowej) i usztywniano na linii biustu kośćmi lub metalowymi prętami. W XVII wieku gorsety przybrały postać nienaturalnie ciasnych konstrukcji, wzmocnionych stelażami. Były one bardzo mocno sznurowane, co prowadziło do niebezpiecznej deformacji żeber, problemów z kręgosłupem, niewydolności oddechowych, a nawet zniekształceń narządów wewnętrznych. Takie gorsety miały niewiele wspólnego z samym podtrzymywaniem piersi. Noszono je po to, by modelować sylwetkę i eksponować wcięcie w talii. Jeszcze 100 lat temu kobiety zakładały niewygodne gorsety o skomplikowanej formie, wbijające dolne żebra do środka. Robiły wszystko dla modnej w XIX wieku „talii osy”, zwężając jej obwód do 30 cm! Dziś trudno to sobie wyobrazić. Po fali protestów feministek, w okresie emancypacji kobiet po I wojnie światowej, ciasny gorset zastąpiono elastycznym. Niedługo po tym nastała era biustonoszy, która trwa nieprzerwanie do dziś.

Dodaj Komentarz

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.