Zasady ogólne doboru tematu prac dyplomowych

Opublikowane przez ekipeo 13/04/2015 0 Komentarzy 1131 odsłon

Praca dyplomowa jest zwieńczeniem studiów. Przez kolejne lata przygotowujemy się do tego, aby napisać ją mądrze, merytorycznie, zgodnie z wszelkimi wymaganiami uczelni i promotora. Martwimy się, jak poradzimy sobie z tym zadaniem. Obawiamy się, czy starczy nam czasu i cierpliwości, zupełnie zapominając o tym, że pisanie pracy dyplomowej należy rozpocząć od doboru odpowiedniego tematu. Dla niektórych ten właśnie moment okazuje się kluczowy. Temat bowiem bardzo często decyduje nie tylko o kształcie całej pracy, ale i o jej ocenie.

book-520626_1920

Temat ma znaczenie

Wagę dobrego tematu w pełni docenić potrafią jedyni ci, którzy przebrnęli już przez niełatwy etap pisania pracy dyplomowej. Nie ważne, czy jest to praca licencjacka, czy praca magisterska – temat i uszczegóławiający go tytuł to podstawa sukcesu. Źle dobrany temat sprawi, że pisanie pracy będzie prawdziwą mordęgą dla studenta. Potrafi zniechęcić do wszelkiej pracy, zabić tę odrobinę przyjemności, jaką czerpiemy z tworzenia czegoś własnego. Z kolei ciekawy temat daje nam sporą motywację. Jeśli uda nam się dobrać go w ten sposób, aby móc pisać o rzeczach, które nas naprawdę interesują, pisanie pracy dyplomowej będzie najprzyjemniejszym etapem studiów. – http://www.pisanie-prac.org.pl/

Sposoby doboru tematów

Tematy prac dyplomowych dobierane są na różne sposoby. Zazwyczaj promotorzy dysponują własną pulą zagadnień, na podstawie których studenci wybierają coś, co im odpowiada. Mogą wybrać dokładnie ten temat, który widnieje na liście promotora, mogą go również modyfikować. Mogą też pokusić się o stworzenie czegoś zupełnie innego, pod warunkiem, że mieści się to w zakresie dopuszczonym przez promotora. Bardzo rzadko zdarza się, aby promotor przystał na to, by jego podopieczny pisał pracę dyplomową na temat niezwiązany z zaproponowanymi zagadnieniami. Przypadki takie są zarezerwowane jedynie dla tych studentów, co do których promotorzy mają pewność, iż poradzą sobie z czekającym ich wyzwaniem.

Reguła stopniowania w pracach dyplomowych

Jedną z głównych zasad doboru tematu pracy dyplomowej jest nieoficjalna reguła mówiąca o tym, iż praca licencjacka powinna być skonstruowana (pod względem tematu oraz treści) w ten sposób, aby mogła stanowić kompletny rozdział przyszłej pracy magisterskiej. Takie rozwiązanie zalecane jest przez doświadczonych promotorów. Jego realizacja ma na celu nie tylko ułatwienie sobie całego procesu pisania pracy licencjackiej (m. in. dzięki skonkretyzowaniu opracowywanego tematu), ale i stanowić jednocześnie doskonałe przygotowanie do kolejnego wyzwania, które czeka na każdego studenta pragnącego zdobyć tytuł magistra.

Dodaj Komentarz