Zastosowanie transformatorów

Opublikowane przez Redakcja 28/09/2011 0 Komentarzy 5316 odsłon

Naukowa regułka mówi, że transformator to urządzenie elektryczne, które przenosi energię elektryczną prądu przemiennego za pośrednictwem pola magnetycznego między obwodami elektrycznymi, bez zmiany częstotliwości. Jednak co to tak naprawdę znaczy?

Znajdujące się w elektrowniach generatory wytwarzają energię, której przesyłanie do odbiorców wiązałoby się z ogromnymi stratami, gdyż natężenie prądu wynosi tu kilka tysięcy amperów. Dlatego największe znaczenie mają transformatory energetyczne, które pozwalają na przesyłanie energii na dalekie odległości, przy jak najmniejszych stratach. Transformator powoduje bowiem zmniejszenie prądu i jednoczesne podwyższenie napięcia.

Zmiana natężenia prądu, a równocześnie z nim napięcia jest potrzebna nie tylko w branży energetycznej, gdzie następuje rozdzielanie i przesyłanie energii elektrycznej, ale także w wielu sprzętach codziennego użytku, np. radioodbiornikach. Transformator tutaj zminimalizować ryzyko porażenia prądem przy stosowaniu urządzeń elektrycznych.

Poza tym podstawowym zadaniem, jakim jest zmiana wielkości napięcia i natężenia prądu transformatory mogą oddzielać od siebie obwody elektryczne, dzięki galwanicznym połączeniom między swoimi uzwojeniami. Taka sama liczba zwojów na obu uzwojeniach nie powoduje zmiany wartości amperów, ani napięcia prądu.

Transformatory mogą też pomóc w stworzeniu optymalnych warunków w obwodzie elektrycznym. Włączenie transformatora, który jest przecież czwórnikiem, w którym zachodzą zależności między napięciem a natężeniem, między źródło zasilania a odbiornik może posłużyć do ograniczenia wartości prądu zwarciowego.

Zupełnie inne zastosowanie ma tez transformator saperujący, który umożliwia zasilanie urządzeń, mimo odcięcia napięcia od sieci zasilającej. Jest on wykorzystywany w laboratoriach pomiarowych, gdzie nie wolno używać uziemionych wyjść sieciowych.

Jak widać na podstawie powyższych rozważań transformatory pełnią różnorodne funkcje w przemyśle i gospodarce, najczęściej jednak wykorzystywane są jako przekładniki umożliwiające korzystanie z różnych napięć i natężeń prądu.

Dodaj Komentarz