Złącza USB i inne rozwiązania kwestii przesyłu danych

Opublikowane przez Redakcja 05/03/2021 0 Komentarzy 592 odsłon
Najważniejsze złącza USB

Najważniejsze złącza USB

Lata 90 były kluczowe dla rozwoju połączeń przewodowych służących do przesyłania danych. Wtedy to powstały pierwsze złącza USB, ale również dzisiaj nieco zapomniane, ieee 1394, czyli tzw. FireWire. W poniższym artykule wymieniamy i pokrótce omawiamy główne typy złącz przewodowych stosowanych dzisiaj do przesyłu danych.

Najważniejsze złącza USB

Przyglądając się dostępnym na rynku złączom USB, można się pogubić. Ich rodzajów jest naprawdę dużo. Co więcej, podziału można dokonać ze względu na rozmaite kryteria. Podstawowy podział, jeśli chodzi o typy złącz USB, przedstawia się następująco:

  • USB A,
  • USB B,
  • USB C.

Różnice pomiędzy wymienionymi powyżej złączami dotyczą liczby przewodów, położenia ich zakończeń oraz kształtu złącza. Ponadto, złącza A i B występują również w wersjach mini i micro. Stale pojawiają nowe, ulepszone wersje poszczególnych złączy. Stąd też przy większości modeli można spotkać oznaczenia: 2.0, 3.0 czy też 3.1. Im wyższa liczba, tym nowsza wersja złącza.

Czym jest złącze ieee 1394?

Złącza USB to nie jedyne rozwiązanie kwestii przewodowego przesyłania danych. Alternatywą stanowi wynaleziony w podobnym czasie FireWire, czyli złącze ieee 1394. Za stworzenie FireWire odpowiada Apple. Niewątpliwie rozwiązanie to nie zdobyło tak dużej popularności, jak złącza USB. Powszechnie stosuje się je jednak w kamerach i aparatach cyfrowych. Nie jest to przypadek, gdyż za rozwój omawianego złącza odpowiada głównie firma Sony, od lat słynąca z produkcji aparatów i kamer cyfrowych. Pod wskazanym adresem sprawdzić można, jak wygląda złącze FireWirehttps://www.micros.com.pl/zlacza/zlacza-usb-ieee-1394/z-ie6wl,22092.html.

Dodaj Komentarz