Złączki wtykowe niezbędnymi elementami w transporcie pneumatycznym
Wiele sektorów przemysłowych nie mogłoby funkcjonować oraz sprawnie prowadzić swojej produkcji bez niego. Stwarza możliwości szybkiego i wydajnego przesyłu różnego rodzaju surowców z miejsca na miejsce, zaoszczędzając przy tym czas oraz pieniądze. Dziś o transporcie pneumatycznym, jego zaletach oraz złączkach, bez których transport ten nie miałby racji bytu.
Transportowane zasoby przemysłowe
Obecnie większość przedsiębiorstw poświęca coraz więcej uwagi procesom podstawowym oraz wspierającym ich działalność. Transport pneumatyczny wykorzystuje się przede wszystkim do przesyłania m.in. chemikaliów, półproduktów, tworzyw sztucznych i innych tego typu zasobów przemysłowych. Jest to obecnie najnowocześniejszy oraz najbardziej efektywny sposób transportu surowców na świecie.
Niezbędne powietrze
Transport pneumatyczny polega przede wszystkim na transferze surowców z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Jak to działa? W urządzeniu podającym, czyli w tzw. nadawie, umieszcza się surowiec, który następnie za sprawą powietrza przemieszczany jest siecią rurociągów do miejsca przeznaczenia. Po dotarciu do położenia docelowego surowiec jest oddzielany od powietrza, na czym kończy się proces transportu pneumatycznego.
Złączki wtykowe w instalacjach pneumatycznych
W przypadku przesyłania surowców ciężkich stosowane są instalacje pneumatyczne działające pod wysokim ciśnieniem. W takich systemach stosuje się m.in. podajniki komorowe o różnej pojemności (pojemność od 20 l do nawet 2750 l). Tego rodzaju instalacja pneumatyczna nie mogłaby prawidłowo funkcjonować bez zastosowania jednego z podstawowych elementów. Złączki wtykowe, często nazywane również szybkozłączkami, to jeden z głównych elementów w transporcie pneumatycznym, bez którego trudno sobie wyobrazić sprawne działanie całego systemu. Złączki wtykowe pozwalają m.in. doprowadzić powietrze do zaworu, połączyć ze sobą dwa przewody czy też zrobić obejście w instalacji.
Podstawowy podział
Złączki wtykowe to elementy zaliczane do tzw. akcesoriów dla pneumatyki. Wyróżnia się m.in. złączki proste oraz kątowe, trójniki, złączki redukcyjne czy też grodziowe. Obecnie tego rodzaju elementy dostępne są w różnych wielkościach gwintów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych (od M5 do G1). Złączki wtykowe wykorzystuje się do łączenia przewodów wykonanych m.in. polietylenu, poliamidu, nylonu czy też teflonu.
Obecnie większość zakładów oraz przedsiębiorstw z sektora przemysłowego na całym świecie wykorzystuje w swojej infrastrukturze transport pneumatyczny głównie z powodu wydajności tego rodzaju instalacji oraz niewielkiej powierzchni, jaką zajmują urządzenia transportowe.
Dodaj Komentarz