Zmiana w podejściu do produkcji odzieży medycznej

Opublikowane przez Redakcja 21/05/2015 0 Komentarzy 1533 odsłon

Odzież medyczna zaliczana jest wprawdzie do kategorii ochronnej odzieży roboczej, jednak już od jakiegoś czasu zmienia się wizja tego, w jaki sposób odzież taka powinna zostać wykonana i jakie zadania ma spełniać. Wpływ na to ma wiele czynników, wśród których coraz większą rolę pełni opinia pacjentów.

Portrait of a doctor with two of her co-workers talking with a patient in the background

Odzież medyczna kiedyś

Przez lata w świadomości pacjenta utrwaliła się sylwetka lekarza lub pielęgniarki ubranych w biały, nieco wytarty i wystrzępiony fartuch oraz mocno już rozdeptane buty. Wizja ta, choć nie musi wcale budzić złych skojarzeń, z pewnością nie pomaga w budowaniu wizerunku służby zdrowia i jej pracowników. W czasach, gdy służba zdrowia była jedynie publiczna, nikt nie przejmował się tym, w jaki sposób pacjenci oceniają przyjmujących ich lekarzy i opiekujący się nimi personel. Brak możliwości wyboru rozleniwiał. Wszystko to jednak zaczęło się zmieniać wraz z przemianą ustrojową i powstawaniem kolejnych prywatnych placówek służby zdrowia. Gdy „konkurencja” przestała być pojęciem abstrakcyjnym, dyrektorzy przychodni i szpitali zrozumieli, że sposób, w jaki pacjenci postrzegają ich pracowników, nie jest bez znaczenia. Rozpoczął się proces inwestowania w przyjazny i profesjonalny wizerunek pracownika służby zdrowia.

Pierwsze kroki do nowego wizerunku

Kreowanie wizerunku profesjonalnego i budzącego zaufanie specjalisty, w którego rękach nierzadko spoczywa los pacjenta, nie jest zadaniem łatwym. Na całokształt składa się wiele czynników, takich jak zachowanie, sposób wysławiania się, nawiązywania kontaktu czy mowa ciała. Ubiór jest bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów wpływających na ogólną ocenę człowieka. W przypadku pracowników służby zdrowia jest to element o tyle trudny, iż z powodów oczywistych opierać się musi o specyficzny typ odzieży – musi opierać się na odzieży medycznej.

Odpowiedź producentów

Na szczęście producenci odzieży medycznej już jakiś czas temu zrozumieli, że wygląd ma znaczenie. Oczywiście, wszelkie wymogi bezpieczeństwa użytkownika nadal są przez nich restrykcyjnie przestrzegane, jednak znacznie wzrósł nacisk na ubrania komfortowe i modne. Obecnie fartuchy, bluzy, czepki i buty przeznaczone dla lekarzy i pielęgniarek w niczym nie przypominają tych, jakie znamy sprzed lat. Biel często zastąpiły ciepłe, wyraziste kolory, jakość materiałów wzrosła wielokrotnie, a buty stały się wygodne i umożliwiające ciężką pracę przez wiele godzin.

Więcej informacji na temat odzieży medycznej na: https://euniformix.wordpress.com/

Dodaj Komentarz