Zwiększanie mocy w samochodzie, co na to nasze sprzęgło?

Opublikowane przez Redakcja 15/05/2019 0 Komentarzy 2043 odsłon

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się tzw. chiptuning, czyli podnoszenie mocy silnika przez ingerencję w oprogramowanie sterujące jego pracą. Dzięki temu zwiększona zostaje liczba koni mechanicznych oraz moment obrotowy mający wpływ na zrywność i dynamikę samochodu. Powinniśmy pamiętać, że ich wytrzymałość jest ograniczona i takie podzespoły jak sprzęgło mogą nie wytrzymać zbyt dużego przyrostu mocy w naszym samochodzie.

Zwiększanie mocy w samochodzie, co na to nasze sprzęgło?

Chiptuning – co to takiego i jak wpływa na działanie naszego samochodu?

Chiptuning polega na ingerencji w mapy sterujące pracą silnika. Od nich zależna jest ilość wtryskiwanego do cylindra paliwa oraz wiele innych parametrów. Umiejętne zarządzanie tymi wartościami może zwiększyć moc naszego silnika. Samochód staje się bardziej zrywny i dynamiczny, a przy dobrze zrealizowanym chiptuningu możemy uzyskać niższe wyniki spalania. Zwiększenie mocy sprawia jednak, że na pozostałe elementy układy napędowego przenoszone są znacznie większe siły. Elementami, które są najbardziej narażone na uszkodzenie po podniesieniu mocy silnika są oczywiście: skrzynia biegów, sprzęgło, przeguby oraz wały napędowe i hamulce. Planując znaczne wzrosty mocy należy wziąć pod uwagę możliwość ich mechanicznego uszkodzenia. Jednym z najbardziej wrażliwych na ilość mocy podzespołów jest oczywiście sprzęgło.

Jak przygotować sprzęgło na zwiększenie mocy w naszym samochodzie?

Standardowe zestawy sprzęgła montowane w naszych samochodach przez producenta są w stanie wytrzymać przyrosty mocy rzędu kilku, maksymalnie kilkunastu procent. Jeśli mamy zamiar zwiększać ilość koni mechanicznych naszego silnika powinniśmy pamiętać o wzmocnieniu wspomnianego podzespołu. W innym razie nasze sprzęgło może zakończyć swój żywot w bardzo krótkim czasie i być powodem znacznych uszkodzeń w pojeździe. Jeśli posiadamy popularną dwumasę, to warto pomyśleć nad zmianą tego zestawu, na klasyczny jednomas, czyli sztywne koło zamachowe. Zapewni nam to bardziej bezpośrednie przełożenie mocy z silnika na koła, a także zwiększy żywotność całego układu. Oprócz tego warto zainwestować w lepsze sprzęgła, lub modyfikować oryginalne. Należy wymienić sprężyny tłumiące drgania, a klasyczne okładziny zastąpić kevlarowymi. Takie rozwiązanie z pewnością znacznie zwiększy wytrzymałość części, a także zredukuje możliwość wystąpienia usterki spowodowanej przyrostem mocy.

Podsumowując, zawsze pamiętajmy by oprócz zwiększenia mocy silnika swojego samochodu, zadbać również o wytrzymałość i trwałość pozostałych jego podzespołów. W innym wypadku może dojść do przykrego w skutkach uszkodzenia innych elementów i skutecznego unieruchomienia naszego pojazdu. Wiele części tego typu można znaleźć w sklepie internetowym NoweSprzegla.pl.

Dodaj Komentarz