Odblaski kocie oczka LED – czemu warto je stosować

Opublikowane przez ekipeo 26/06/2017 0 Komentarzy 1585 odsłon

Każdy kierowca wie, że na źle oznaczonej drodze w ciemności i przy złej pogodzie bardzo trudno jest dostrzec pasy oddzielające jezdnie, pobocze i punkty, które mogą być potencjalnie bardzo niebezpiecznie.

W mediach bardzo wiele w ostatnim czasie mówi się o poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach. Drogowcy wzięli do siebie te wszystkie uwagi i zaczynają zwiększać bezpieczeństwo podróżnych instalując tzw. odblaski kocie oczka LED.

Odblaski dawniej i dziś

W miejscach wymagających od kierowcy szczególnej uwagi np. przed pasami dla pieszych, bardzo często stosuje się specjalne odblaski drogowe, tzw. odblaski kocie oczka LED. Są to światełka LED montowane w otworach zrobionych w powierzchni drogi, dzięki czemu są one znacznie bardziej wytrzymałe od zwykłych odblasków.

odblaski drogowe led

Koszty montażu jednego takiego urządzenia nie są łatwe do oszacowania, bowiem oprócz kosztu zakup urządzenia należy również wykonać projekt, przetarg i zlecić instalację tych wszystkich urządzeń. Odblaski montowane są w przygotowanych w podłożu otworach, dzięki czemu nie odklejają się one i nie odpadają nawet po kilku latach użytkowania.

Jak działają odblaski kocie oczka LED

Odblaski nie działają na znanej zasadzie odbijania światła, lecz są to punkty ledowe, które same świecą. W ciągu dnia urządzenie jest ładowane energią słoneczną, która zmagazynowana umożliwia skuteczne oświetlenie drogi w nocy. Większość takich urządzeń posiada czujnik zmierzchu, dzięki któremu włączenie i wyłączenie światła odbywa się w całości automatycznie.

Czujnik reaguje również w momencie pogorszenia się pogody, a tym samym widoczności, np. podczas deszczu. Jedno naładowanie kondensatorów w średnio nasłoneczniony dzień pozwala (w zależności od urządzenia) na pracę odblasków przez 25-35 godzin.

Dodaj Komentarz