Ceny mieszkań 2020

Opublikowane przez Redakcja 11/03/2020 1 Komentarz 1260 odsłon

Ceny nieruchomości w Polsce są coraz to większe. Ceny mieszkań w Polskich miastach rosną z miesiąca na miesiąc. Jest to w dużej mierze spowodowane bardzo dużym popytem – im więcej chętnych, tym wyższej ceny będą żądać deweloperzy. 

 

Rynek nieruchomości w Polsce

Coraz częściej młodzi ludzie decydują się na wyjazd do dużego miasta na studia, po których dostają pierwszą pracę i podejmują decyzję o pozostaniu w tym mieście przynajmniej przez kilka lat. Nadchodzi moment usamodzielnienia się i zakupu mieszkania – ponieważ na dłuższą metę wynajem nie jest już opłacalny. Takich przypadków jak ten opisany jest setki tysięcy. Każdy młody człowiek zdecydowany na życie w danym mieście chce mieć swój kąt. Niestety już na starcie pojawiają się trudności – bardzo mały odsetek ludzi stać na zakup własnego mieszkania, najczęściej kończy się to kredytem. W którym mieście mieszkania kosztują najwięcej?

 

Wzrost cen mieszkań

W roku 2020 za mieszkanie trzeba płacić naprawdę dużo. W Warszawie metr kwadratowy w styczniu 2020 roku kosztował średnio 10 095 zł. Drugie najdroższe miasto w Polsce to Kraków, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 9 105 zł.

Wzrost cen mieszkań w Krakowie

Po kryzysie w 2008 r. ceny mieszkań się obniżały. Dobry moment na zakup lokalu trwał do 2014 roku. Od tamtego czasu mieszkania podrożały o ponad jedną czwartą.Ceny mieszkań oferowanych do sprzedaży zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym w Krakowie wciąż rosną. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy średnia stawka wzrosła o 14%! Wzrost w ciągu ostatnich 3 lat sięgnął aż 35% – pod koniec roku 2016 cena metra kwadratowego wynosiła ok. 7 tys zł. Dla średniej wielkości mieszkania, ok. 50m2, jest to wzrost średnio o 120 tys.zł!

Najdroższe mieszkania czekają na kupców na terenie Starego Miasta – centralnej dzielnicy Krakowa, która obejmuje między innymi Rynek. Natomiast najtańszą dzielnicą Krakowa są najbardziej oddalone od centrum – Swoszowice. Tam śednia cena mieszkania na rynku wtórnym jest o ponad połowę niższa od średniej ceny mieszkania na Starym Mieście – wynosi ok 6600 zł/m2.

Więcej na temat mieszkań w Krakowie możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule Rynek nieruchomości w Krakowie

Wzrost cen mieszkań w Warszawie

Aktualnie najdroższą dzielnicą jeżeli chodzi o mieszkania w Warszawie jest Śródmieście – to tutaj także mamy najwięcej ofert sprzedaży mieszkań. Najtańsza dzielnica to Rembertów. Porównując miesiąc do miesiąca (luty 2020 do marzec 2020), ceny mieszkań dla Warszawy wzrosły o 4.88%. Cena 1 metra kwadratowego to ok. 11012zł. Przerażający jest fakt, że miesiąc temu cena 1 m² wynosiła ok 10500zł, co daje nam wzrost o ok. 500zł za metr kwadratowy w tak krótkim czasie. 

Na rynku wtórnym w Warszawie  ceny mieszkań wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 11%. Za metr kwadratowy mieszkania “z drugiej ręki” trzeba zapłacić od 6 460 zł do 11 330 zł. Koszt mieszkania w stanie surowym natomiast wynosi ponad 9 500 zł za m².

Ceny mieszkań w Warszawie – prognozy

Z racji tego, że w Warszawie szacowana cena za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego obecnie wynosi 11012 zł i cena ta wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4.88%, to prognozowana cena metra kwadratowego na koniec roku 2020 wynosi 12172zł.

 

There is 1 Comment

  1. Łukasz pisze:

    Ceny mieszkań niestety stale rosną…

Dodaj Komentarz