Wybory prezydenckie 2020 – najnowsze informacje

Opublikowane przez Redakcja 11/03/2020 0 Komentarzy 771 odsłon

Wybory w Polsce odbędą się 10 maja, natomiast druga tura zaplanowana została na 24 maja. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o tym, jak i gdzie głosować, nazwiska kandydatów oraz wyniki dotychczasowych sondaży przedwyborczych.

Kiedy wybory prezydenckie 2020?

Decyzję dotyczącą daty wyborów podejmuje marszałek Sejmu. Wybory mają odbyć się nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Obecna kadencja urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy upłynie 6 sierpnia. Oficjalną datą wyborów prezydenckich 2020 jest 10 maja.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić kampanie wyborcze dopiero po zarejestrowaniu Kandydatów przez Państwową Komisję Wyborczą. Czas na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta mija 16 marca tego roku.

Kandydaci na prezydenta 2020

Znane są już pierwsze nazwiska kandydatów startujących w wyborach. Oto aktualna lista:

  • Andrzej Duda – obecny prezydent
  • Małgorzata Kidawa – Błońska, kandydatka PO
  • Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny
  • Robert Biedroń, kandydat Lewicy 
  • Władysław Kosiniak – Kamysz, kandydat PSL
  • Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji 
  • Piotr „Liroy” Marzec
  • Andrzej Voigt (zgłosił chęć startu w wyborach, konieczne jest zebranie podpisów)
  • Jolanta Duda  (zgłosiła chęć startu w wyborach, konieczne jest zebranie podpisów)

 

Andrzej Duda – jakie są jego szanse?

Najnowszy sondaż (z 3 marca) IBRiS dla Onetu podaje, że Andrzej Duda prowadzi, aczkolwiek konieczna byłaby druga tura wyborów, ponieważ w pierwszej turze obecny prezydent mógłby liczyć na niewiele ponad 40 proc. poparcia. 

Badanie sporządzone zostało przez pracownię IBRiS w dniu 2 marca na grupie 1100 respondentów. 

Drugie miejsce w sondażu zajęła Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej, z wynikiem 23,1 proc. poparcia.

Natomiast na trzecim miejscu uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL, który zdobył 11,4 proc. poparcia. 

Szymon Hołownia – zaskakująca kandydatura

Szymon Hołownia zapowiedział, że wystartuje w zbliżających się wyborach prezydenckich 2020. W najnowszym sondażu kandydat ten zdobył 4 miejsce, w poparciem 7,6 proc. Hołownia jest kandydatem niezależnym, niezwiązanym z żadną partią polityczną.  

Szymon Hołownia zapowiedział że “Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii prezydenckiej chcę spotkać się z ludźmi, porozmawiać i precyzyjnie zdiagnozować to, co w kampanii będzie przedmiotem całej opowieści; zderzyć różne idee, koncepcje, które mam w głowie i zapytać Polaków o miejsce, w którym teraz jesteśmy”.

Informacje na temat postulatów możemy śledzić na bieżąco na oficjalnej witrynie kandydata – holownia2020.pl.

Koszt wyborów prezydenckich

Według polsatnews.pl, koszt organizacji wyborów prezydenckich ma wynieść 319 mln 700 tys. zł. Wliczona w tą estymację jest ewentualna druga tura wyborów. Jest to bardzo duży koszt w porównaniu do roku 2015, w którym całkowity budżet przeznaczony na wybory wyniósł 147 mln zł.

ANKIETA

Zagłosuj!

[os-widget path=”/redakcja1/na-kogo-zag%C5%82osujesz-w-wyborach-prezydenckich-20201″]

Dodaj Komentarz