Buty rowerowe na zatrzaski

Opublikowane przez ekipeo 09/11/2011 0 Komentarzy 1242 odsłon

Istnieje cała masa przeróżnych dyscyplin sportowych, z których praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Poczynając od zwykłego pływania czy biegów, a kończąc na bardziej ekstremalnych odmianach jak chociażby snowboard. Najbardziej popularnym sportem letnim, który uprawiać może każdy bez względu na wiek jest jazda na rowerze. O ile jednak początkującym rowerzystom wystarczy do tego najzwyklejszy rower, o tyle bardziej zaawansowani kolarze potrzebują już zaopatrzyć się w specjalny sprzęt.

Obserwując profesjonalnych kolarzy nie trudno zauważyć, że mają oni na nogach specjalne obuwie sportowe, które za pomocą specjalnych zatrzasków są przymocowywane do pedałów. Takie rozwiązanie zaowocowało tym, że podczas jazdy sportowiec może nie tyle co naciskać na zmianę na pedały, ale także je ciągnąć, co znacznie poprawia osiągi. Należy jednak zauważyć, że do takiej jazdy trzeba się przyzwyczaić, gdyż pedała są przymocowane w jednej pozycji i nie ma możliwości ich przesuwania.

Kolarz aby odczepić te buty od roweru musi przekrzywić nogę pod odpowiednim kątem, dzięki czemu zwalniane są zatrzaski. Bardzo ważne jest opanowanie tego ruchu, aby chociażby przy postoju na światłach zdążyć w porę uwolnić nogę i się podeprzeć. Nie zawsze jednak jest czas na takich ruch, szczególnie w przypadku ewentualnego wypadku. Z tego też względu zostało wprowadzone specjalne zabezpieczenie, które podczas stłuczki czy innego zdarzenia samo uwolni but od pedału i tym samym zapobiegnie przed skręceniem nogi.

Nie każdemu jednak takie przymocowanie do roweru może się podobać. Dlatego przed zakupem takiego sprzętu warto wypróbować specjalne noski, które mocuje się do standardowych pedałów rowerowych. W ten sposób rowerzysta może wciąż nosić zwykłe buty do biegania czy inne sportowe obuwie. Działają one na podobnej zasadzie, ale żeby uwolnić od nich nogę należy jedynie ją cofnąć. Po opanowaniu jazdy z nimi można się dopiero próbować zastanawiać nad zakupem profesjonalnych butów z zatrzaskami.

Dodaj Komentarz