Odzież termoaktywna, profesjonalna ochrona sportowca

Opublikowane przez Redakcja 17/10/2016 0 Komentarzy 2692 odsłon

Dla amatora sportu nie tylko sprzęt jest ważny, ale również wysokiej jakości odzież. Szczególnie istotna jest ona w przypadku aktywności fizycznej wykonywanej w sezonie zimowym, kiedy potrzebna jest bardzo dobra izolacja termiczna. Dlatego za najlepszy strój sportowy uznawana jest odzież termoaktywna.

sportowa_odziez_termoaktywna

Wysiłek organizmu

Podczas aktywności fizycznej w organizmie, a szczególności w mięśniach, rośnie zapotrzebowanie na energię. W związku z tym jest ona wytwarzana w większym stopniu aniżeli w normalnych warunkach. Dodatkowym produktem tego procesu jest ciepło, którego nadmiar usuwany jest z organizmu między innymi w wyniku pocenia się. Im bardziej intensywny trening, tym większy wysiłek dla mięśni i organizmu – w efekcie rośnie ilość wytwarzanej energii, a skóra oddaje nadmiar ciepła w postaci wody. Oczywiście nie tylko wysiłek warunkuje poziom potliwości. Istotne znaczenie mają również warunki atmosferyczne – im jest cieplej, tym większa potliwość i odwrotnie.

Termoaktywne warstwy

Dobrze dobrana odzież termoaktywna zapewni organizmowi sportowca odpowiednie warunki termiczne i prawidłowy przepływ powietrza – przy każdej pogodzie i podczas wysiłku o zróżnicowanym stopniu intensywności. Wykonywana jest bowiem ze specjalnych tkanin o syntetycznych właściwościach, adekwatnych dla określnych warunków atmosferycznych – determinowanych m. in. przez pory roku. Profesjonalny strój sportowy składa się z warstw:  odprowadzającej wilgoć, ogrzewającej, chroniącej przed warunkami atmosferycznymi.

Bielizna termoaktywna

W wyniku zwiększonej potliwości występującej podczas intensywnej aktywności fizycznej odzież bezpośrednio przylegająca do skóry natychmiast staje się wilgotna, pochłaniając nadmiar wydalanej przez organizm wody. Taka sytuacja nie tylko powoduje szybką utratę energii, ale może też być przyczyną przeziębienia (tak zimą, jak latem) w przypadku występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych – niska temperatura powietrza, silne podmuchy wiatru. Aby więc zatrzymać energię i ochronić organizm, należy stosować profesjonalną odzież sportową wykonaną z odpowiedniego gatunku tkanin o właściwościach termoaktywnych. Szczególne znaczenie ma bielizna bezpośrednio przylegająca do skóry, a w związku z tym wchłaniająca największą ilość wydalanej z organizmu wody.

Odzież sportowa

Obok bielizny, w warunkach zimowych szczególne znacznie mają również dwie pozostałe warstwy. Drugą, ogrzewającą, bardzo często stanowi polar termoaktywny  , ewentualnie stretchowa bluza lub sweter puchowy – w zależności od pory roku. Warstwa trzecia to kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie zapewniająca prawidłowy przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Dodaj Komentarz