Interpretacja indywidualna prawa podatkowego – do czego służy i w jaki sposób ją otrzymać

Opublikowane przez Redakcja 22/05/2015 0 Komentarzy 1836 odsłon

Co jakiś czas słyszymy o sytuacji, kiedy to pracownik Urzędu Skarbowego w trakcie wizyty podatnika w owej instytucji zapewniał go o pozytywnym rozwiązaniu sprawy, a następnie ten sam podatnik, z tego samego Urzędu otrzymał Decyzję podatkową informującą o konieczności zapłaty wysokiego podatku w terminie 14 dni od otrzymania tegoż pisma. Na szczęście przed podobnymi przypadkami można się bronić. Ratunek dla podatników stanowi interpretacja indywidualna prawa podatkowego.

shutterstock_122551621

Kłopoty z Urzędem Skarbowym

W opisanej wyżej sytuacji podatnik zazwyczaj nie ma wyjścia, musi poddać się decyzji Urzędu Skarbowego i uiścić zarządzoną opłatę. Wówczas nie dość, że traci sporą sumę pieniędzy, to jeszcze na dodatek czuje się zwyczajnie oszukany przez państwo. Jego gorycz może pogłębiać fakt, że w identycznej sprawie rozstrzyganej na podstawie tych samych przepisów, inny podatnik otrzymał zupełnie inną, znacznie bardziej korzystną Decyzję.

Ochrona podatnika

W celu uniknięcia podobnych rozbieżności w interpretacji prawa podatkowego powstała instytucja interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. Dzięki posiadaniu takiej interpretacji odnośnie naszej sprawy możemy bronić się przed niekorzystną decyzją, gdyby Urząd, wbrew uprzednim zapewnieniom, postanowił taką wydać.

Wydawanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego

Wiążącą interpretację prawa podatkowego możemy otrzymać poprzez zadanie w odpowiedni sposób pytania do właściwego Urzędu Skarbowego władnego dokonać wykładni prawa. Organ, do którego się kierujemy, może zgodzić się z naszym stanowiskiem zawartym we wniosku lub go odrzucić. Jeśli interpretacja, którą otrzymamy z Urzędu, okaże się dla nas niekorzystna, możemy ją – po uprzednim wyczerpaniu przewidzianego przepisami trybu odwoławczego – zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Ograniczenia Urzędu w wydawaniu interpretacji

Należy pamiętać, że do Urzędu Skarbowego możemy wystąpić w celu uzyskania interpretacji jedynie z zakresu prawa podatkowego, pomimo że instytucja ta zajmuje się również zagadnieniami administracyjnymi. Dzieje się tak na skutek braku odpowiednich unormowań w kodeksie postępowania administracyjnego. Zasada działania Urzędu jest tu jasno określona – interpretacja może dotyczyć jedynie spraw normowanych przez ordynację podatkową.

Artykuł powstał we współpracy z: https://www.profinfo.pl/sklep/podatki-finanse-i-rachunkowosc.html

Dodaj Komentarz